Εθνική Ελλάδος

Ήττα για την Εθνική Νεανίδων με την Σουηδία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα WU19

H Εθνική Νεανίδων ηττήθηκε 2-0 από την αντίστοιχη της Σουηδίας στο Παμπελοπονησιακό Στάδιο για τη δεύτερη αγωνιστική της πρώτης προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος WU19. Στο 16ο λεπτό η Μπιόρκ νικήθηκε στο τετ α τετ από την Γρίβα.

Πέντε λεπτά αργότερα η Σουηδία πήρε το προβάδισμα στο σκορ με την Νίλντεν να σκοράρει σε τετ α τετ απέναντι στην Ελληνίδα τερματοφύλακα. Στο 35ο λεπτό η Εθνική Ομάδα βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση όμως η  Αλλάρντ έκανε σπουδαία επέμβαση σε δυνατή εκτέλεση φάουλ της Γιαννακά. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σουηδία σκόραρε με σουτ της Σβάνστρομ η οποία διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 52ο λεπτό.

Επόμενος αγώνας με την Τουρκία στης 10/10/2022, 12:00, στο Παμπελοποννησιακό Σταδιο του Βόλου.

Σουηδία (Κάρολαιν Σιόμπλομ): Αλλάρντ, Ρέιντι, Σενέλιους, Πελγκάντερ, Τιλλένιους, Σβάνστρομ (88′ Σουέντμαν), Νίλντεν (77′ Ρένμπεργκ), Στένμπεργκ (59′ Λάρσον), Μπιόρκ (59′ Άκερλουντ), Γουίνμπλαντ, Κρόνκβιστ (59′ Σκόγκ).

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Γρίβα, Παπαϊωάννου, Παυλοπούλου (10′ Σαργιώτη), Κοκμοτού, Πλακιά (65′ Γεωργούλα), Γιαννακά, Κωστοπούλου (83′ Σαριδάκη), Νταρζάνου (46′ Σιηδηροπούλου), Καλέση (66′ Τριανταφύλλου), Καρυπίδη, Ραπάνη.