Europa League

Ήττα στο 93′ για τον Ολυμπιακό

Με γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Ναντ νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα του 7ου  ομίλου του Europa League.

Η γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο και έδειξαν ποιο αποφασισμένοι για την νίκη.

Στο 32′ ο Μπλας με έξοχη κάθετη βρήκε τον Μοχάμεντ, ο οποίος με το εσωτερικό πλάσαρε υποδειγματικά από δύσκολη γωνία και έγραψε το 1-0.

Ο Βατσλικ ήταν πολύ καλός και σταμάτησε αρκετές φορές την αντίπαλη ομάδα. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός στο 2ο μέρος στάθηκε τυχερός, αφού ισοφάρισε στο 50′ χωρίς καν να δημιουργήσει ευκαιρία. Στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μπιέλ, ο Μουτουσαμί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αφού ξεγελάστηκε και από την άστοχη έξοδο του Λαφόντ.

Θα μπορούσε να έφευγε με την ισοπαλία, αλλά , στο 90+3 με κεφάλια του 90+3′  Γκεσάντ η Γάλλοι πήραν την νίκη με σκορ 2-1.

ΝΑΝΤ (Αντουάν Κομπουαρέ) : Λαφόντ, Απιά, Τζιρότο ,Παλουά, Γκεσάντ, Μπλας, Μουτουσαμί (69′  Σισοκό), Τσιριβέλα, Μερλέν, Μοσταφά, Γκαναγκό (69′ Σίμον)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Κορμπεράν): Βατσλίκ, Ρέτσος, Μανωλάς, Σισέ, ‘Αβιλα,  Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Κούντε,  Μασούρας (60′ Μποουλερ), Μπιέλ (86′ Ελ Αραμπι), Ουί-Τζο Χουάνγκ (77’ Αμπουμπακάρ Καμαρά)