Εθνική Ελλάδος

Ήττα (109-81) από τις ΗΠΑ η Εθνική

Η ανωτερότητα των ΗΠΑ φάνηκε για δεύτερη φορά, αυτή την φορά για την 2η αγωνιστική του ομίλου για το Μουντομπάσκετ. Η Εθνική γνώρισε την ήττα με 109-81 και πλέον όλα θα παιχτούν με την Νέα Ζηλανδία για την 3η και τελευταία αγωνιστική την Τετάρτη 30/8, 15:40.

Καλύτερος παίχτης για την Εθνική ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης που σημείωσε 17 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής, αλλά και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος που έβαλε 14 πόντους. Οι Αμερικανοί είχαν τρεις παίκτες διψήφιους, δηλαδή τους Όστιν Ριβς (15π.), Άντονι Έντουαρτνς (13π.) και Τζάλεν Μπράνσον (13π.), και τον Τζος Χαρτ να μαζεύει 11 ριμπάουντ.

Στα του αγώνα, η εθνική κοίταξε κατάματα τις ΗΠΑ στην πρώτη περίοδο (19-23), με τον Γιώργο Παπαγιάννη μεγάλο πρωταγωνιστή και τον Ουόκαπ να μοιράζει 3 ασίστ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αμερικανοί έκαναν το +13 και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 37-50.

Στην 3η περίοδο δεν άφησαν κάποιο περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες του Ιτούδη και διατήρησαν ένα προβάδισμα της τάξης των 20 πόντων. Με πολυφωνία στην επίθεση, η παρέα του γκαρντ των Λος Άντζελες Λέικερς Όστιν Ριβς έδειχνε την ανωτερότητά της στο παρκέ και οι Έλληνες διεθνείς απλώς έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους για να μην πάρει τεράστιες διαστάσεις η διαφορά. Η εθνική βρέθηκε στο -23 (56-79) στο 30ό λεπτό.

Το τέταρτο δεκάλεπτο, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το 81-109 διαμορφώθηκε με  ένα σουτ από τα… εννέα μέτρα από τον Μποχωρίδη!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-50, 56-79, 81-109

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Ουόκαπ 9, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Μωραϊτης 3, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 7, Μποχωρίδης 8 (2), Παπαγιάννης 17 (1), Παπανικολάου 8 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης