Εθνική Ελλάδος

Βλέπει την πρώτη θέση η Εθνική στον όμιλο της

Η πρωτιά είναι στα δικά μας χέρια μετά και την νίκη επί της Ιταλίας, το σκορ είχε διακυμάνσεις, μπορεί η Εθνική μας από την 3η περίοδο και μετά να έχανε την διαφορά, αλλά, καθοριστικά τρίποντα ψαλίδισαν τις ελπίδες της γηπεδούχου Ιταλίας.

Με τον 2 στα 2 επί των δύσκολων αντιπάλων μας στον όμιλο, Εσθονία και Μεγάλη Βρετανία δεν φαίνονται δύσκολη αντίπαλοι, αλλά, αν τις υποτιμήσει ή Ελλάδα, μπορεί να χάσεις το πλεονέκτημα.

Ο Γιάννης για έναν ακόμη αγώνα είχε 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Ντόρσεϊ είχε 23 πόντους με 6 στα 10 τρίποντα και ο Αγραβάνης 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 τάπες!

Ο Φοντέκιο από την άλλη βρέθηκε σε κακή ημέρα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ξεκίνησε να σκοράρει ώθησε την Ιταλία στην αντεπίθεση και συνεχεία μας πλησίαζε στους 4 πόντους, αλλά, εμείς βρήκαμε την λύση για να μεγαλώσουμε την διαφορά.

H 4η περίοδος ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να μπαίνουν με στόχο την νίκη, ο Ντόρσεϊ με τρίποντο 2 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 81-71, ο Φοντέκιο απάντησε με τον ίδιο τρόπο και έκανε το 81-74, αλλά, ο Ντόρσεϊ απάντησε ξανά με τρίποντο.

Με το σκορ 84-81 και ελάχιστο χρόνο να απομένει, δυο λάθη των Ιταλών μας έδωσαν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Aγραβάνης 13 (3), Αντετοκούνμπο Γ. 25 (1), Αντετοκούνμπο Θ. 2, Καλάθης 6, Ντόρσεϊ 23 (6/10 τρ), Λαρεντζάκης 3 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου 6 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7 (1)

ΙΤΑΛΙΑ (Τζιανμάρκο Ποτσέκο): Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 26 (3), Μανιόν 6 (1), Μέλι 8, Παγιόλα, Πολονάρα 14 (3), Ρίτσι 3 (1), Σπίσου 5 (1), Τόνουτ 13 (3)