Βόλεΐ

Βόλεϊ: Back 2 Back Πρωταθλήτριες τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Η γυναικεία ομάδα του Παναθηναϊκού κατέκτησαν το 26ο Πρωτάθλημα του τμήματος με 3-0 νίκες κόντρα στον Ολυμπιακό και το 2ο σερί. Οι «πράσινες» επικράτησαν με 3-2 σετ στον 3ο τελικό της Volley League στο ΟΑΚΑ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε δυναμικά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχες αντιμετώπισαν προβλήματα στην υποδοχή του με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να χτίσει διαφορά και να πάρει το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με προβλήματα για της γηπεδούχες, αλλά, κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το σετ.

Οι «πράσινες» μπήκαν με φόρα στο 3ο σετ και πήραν διαφορά +5(11-6), οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν και ισοφάρισαν σε 15-15. Στο τέλος όμως κατάφεραν οι «πράσινες» και πήραν το σετ με 25-17 και έκαναν το 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι «ερυθρόλευκες» στο τέλος πήραν το σετ με 20-25 και έκαναν το 2-2 και οι δυο ομάδες πήγαν στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ οι «πράσινες» μπήκαν πολύ δυνατά και με 8-4 έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη. Κατέκτησαν τελικά το σετ με 15-10, το ματς με 3-2 και το Πρωτάθλημα με 3-0 νίκες!

Τα σετ: 3-2 (21-25, 26-24, 25-17, 20-25, 15-10) σε 133′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 17% άριστες), Γκρότους 12 (8/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 39% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανθούλη 26 (24/73 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κρος 11 (6/11 επ., 5 μπλοκ), Μέντιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 37% υπ. – 15% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Γουίντερς 13 (13/37 επ., 54% υπ. – 25% άριστες), Λαμπρούση 8 (2/9 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σάλας 26 (20/47 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 39% υπ. – 9% άριστες), Κούμπουρα 18 (15/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 58% υπ. – 17% άριστες), Τσιτσιγιάννη 4 (4/9 επ.), Χριστοδούλου.