Connect with us

Εθνική Ελλάδος

Γερμανία-Ελλάδα 107-96: Δεν τα κατάφερε η Εθνική

Η Ελλάδα αποκλείστηκε από την συνέχεια του Eurobasket, με κακή άμυνα πολλά χαμένα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, αλλά και την ευστοχία των Γερμανών από το τρίποντο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα με σκορ 107-96.

Το «μπλακ άουτ» που υπέστη η Εθνική στις αρχές της τρίτης περιόδου με σκορ 20-1 και η αδυναμία να επανέλθουμε οδήγησε στον αποκλεισμό μας.

Η αήττητη μέχρι σήμερα «γαλανόλευκη» με 9/29 τρίποντα και κακή περιφερειακή άμυνα και τους Γερμανούς να έχουν 17/31 τρίποντα μας έστειλε στο καναβάτσο.

Οι Γερμανοί βρέθηκαν γρήγορα στο 5΄και το σκορ 25-14, η είσοδο των Σλούκα και Θανάση, μαζί με τον Γιάνννη κλείσαμε το δεκάλεπτο 31-27.

Με τον Λαρεντζάκη να δίνει ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ και η άμυνα του στον Σρέντερ, μας έδωσε το προβάδισμα, ειδικά με τα τρίποντα που πετύχαμε, οδήγησε το ημίχρονο στο +4 για εμάς και το σκορ 57-61.

Στο τρίτο μέρος, το «μπλακ άουτ» μας στοίχισε το 20-1 εναντίον μας και την αδυναμία να επανέλθουμε έγκαιρα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο 26΄ στο +15 (77-62). Ο Ιτούδης άλλαξε το σχήμα, αλλά η Γερμανία πήγε στο 30′ 83-71.

Στην τελευταία περίοδο, η Γερμανία κυριάρχησε στα ριμπάουντ και η δικιά μας αστοχία βοήθησε την Γερμανία να ξεφύγουν ακόμη και με +16 (96-80) και να φέρνει τον αποκλεισμό από την συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-61, 83-71, 107-96

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1), Ομπστ 19 (5), Σρέντερ 26 (3), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (1), Τίμαν 10, Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (5), Βάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Αγραβάνης 7, Γιάαννης Αντετοκούνμπο 31 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2, Ντόρσεϊ 13 (2), Λαρεντζάκης 18 (4), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1).