Ο Ερασιτέχνης Παναθηναϊκός ανανέωσε την συνεργασία του με την αθλητή στίβου Παναγιώτη Τριβυζά.

Η ανακοίνωση του Παναθηναϊκού:

“Ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας του με τον Παναγιώτη Τριβυζά για το τμήμα στίβου, για την αγωνιστική σεζόν 2022-23.

Ο διεθνής με την Εθνική ομάδα, Παναγιώτης Τριβυζάς θα συνεχίσει να φοράει τα «πράσινα» και να ενισχύει το τμήμα και τη νέα χρονιά.

Την περσινή χρονιά πέτυχε πολλές σημαντικές διακρίσεις τόσο σε συλλογικό επίπεδο όσο και με την Εθνική. Συγκεκριμένα, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου ενώ στον ανοιχτό στίβο πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Επίσης, κατέκτησε δύο χάλκινα μετάλλια στους Βαλκανικούς αγώνες,  στα 200μ. και στη σκυταλοδρομία με την 4×100, ενώ τερμάτισε 5ος στους Μεσογειακούς αγώνες στα 200μ.

Σπουδαία ήταν η επιτυχία του με την 4×100 στο Βαλκανικό πρωτάθλημα σκυταλοδρομίας όπου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Συνολικά έχει αναδειχτεί έξι φορές πρωταθλητής Ελλάδος στα 200 μέτρα στο κλειστό στίβο και δύο φορές στον ανοικτό.

Παράλληλα, το 2018 αναδείχτηκε Βαλκανιονίκης στον ανοιχτό στίβο ενώ έχει συμμετάσχει στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Βερολίνο (στα 200 μέτρα) και στο ευρωπαϊκό της Γλασκόβης (στα 60 μέτρα).

Το 2017 πραγματοποίησε την 8η καλύτερη πανελλήνια επίδοση όλων των εποχών στα 200 μέτρα σε χρόνο 20.58 .