Connect with us

Euroleague

Δεν κατάφερε ο Ολυμπιακός να κάνει το 2-0

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 στο Game 2 και τώρα πρέπει να ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για να πάρει την πρόκριση στο Final Four του Κάουνας.

Η Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και πήρε την νίκη με 82-78.

Από 18 πόντους πέτυχαν οι Σάσα Βεζένκοφ και Κώστας Σλούκας, με τον πρώτο να έχει 7 ριμπάουντ και 7 κερδισμένα φάουλ. Ο Φαλ μάζεψε 9 ριμπάουντ (7 πόντους). Ενώ για την Τουρκική ομάδα 16 πόντους πέτυχε ο Έντουαρντς και ακολούθησαν με 15 πόντους οι Νάιτζελ Χέιζ και ο Τζόναθαν Μότλεϊ.

Ο Ολυμπιακός έκανε και αρχή και προηγήθηκε με 10-1. Ο Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ χωρίς να μπορεί να αλλάξει πολλά και το 24-10 ήρθε φυσιολογικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρ απάντησε με ένα 2-10 και μείωσε την διαφορά στους «8» (28-20). Ο Ολυμπιακός δεν είχε απαντήσεις και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους «4» (34-30). με το δεκάλεπτο να τελειώνει σε 37-34.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός και βρέθηκε γρήγορα στο +7 (41-34), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -2 (43-41). Ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να μεγαλώσουν την διαφορά και το 56-51 ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο 4ο δεκάλεπτο, η Φενέρ όχι μόνο μείωσε στο -3 (56-53), αλλά, ισοφάρισε και σε 56-56. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ και πλήρωνε τα λάθη σε άμυνα και επίθεση. Ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο και υο 78-82 στέλνει τις ομάδες στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9, Κέιναν 6 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Σλούκας 18 (2), Βεζένκοφ 18 (1), Παπανικολάου 4, Μπολομπόι 2, Πίτερς 6 (1), Μπλακ, ΜακΚίσικ 8 (1)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 15, Μπίρσεν, Έντουαρντς 16 (2), Μαχμούτογλου 2, Χέιζ 15 (3), Μπιμπέροβις Πιερ 9 (1), Τζεκίρι 1, Γκούντουριτς 8 (1), Καλάθης 8, Ντόρσεϊ 8, Αντετοκούνμπο Κ.