Εθνική Ελλάδος

Εθνική Γυναικών: Σταμάτησε στις «12» της Ευρώπης

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών είχε τον πρώτο λόγο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την Τσεχία, η οποία όμως νίκησε με 79-76 και πήρε την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με την Φασούλα να έχει βάλει τους 19 από τους 26 πόντους που είχε στον αγώνα. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και είχε διακυμάνσεις, με το ημίχρονο να τελειώνει 41-42, όταν το σκορ ήταν 32-36 (17’20’’) και 41-40 (19’40’’).

Η Τσεχία ξεκίνησε με τρίποντο την 3η περίοδο (44-42), ο αγώνας είχε διακυμάνσεις με τον σκορ να είναι 61-59 στο 29’10” και να τελειώνει ισόπαλο 61-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, πλήρωσε τα λάθη της και βρέθηκε πίσω στο σκορ και στο τέλος η Παυλοπούλου όμως με τρίποντο έγραψε το 75-74 με 18” στο ρολόι και η Φασούλα το 77-76 με 6” να απομένουν. Η Τσινέκε έκανε το φάουλ, η Χολεσίνσκα ξαναπήγε στη γραμμή για το 79-76 με 5” και σφράγισε τη νίκη της Τσεχίας.

Δεκάλεπτα: 22-22, 41-42, 61-61, 79-76

Ελλάδα (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (1τρ. 10ρ.), Φασούλα 26 (13ρ), Παυλοπούλου 6 (9 α), Σπανού 22 (1), Τσινέκε 7 (1), Μποσγανά, Σωτηρίου, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 4