Εθνική Ελλάδος

Εθνική Ελλάδος: Ήττα 60-80 από την Λετονία και μπαίνει σε περιπέτειες

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο στο Ηράκλειο, η Εθνική δεν τα κατάφερε και γνώρισε την βαρια ήττα από την Λετονία με σκορ 60-80.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι αντίπαλοι μπήκαν ποιο δυνατά, η άμυνα μας λειτούργησε στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά η αντίπαλη απαντούσαν με μακρινά σουτ και τρίποντα. Από την άλλη, η Εθνική μας ήταν αρκετά άστοχη, ειδικά από την γραμμή των 3 πόντων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα αμυντικά μας συστήματα δεν λειτούργησαν και η Λετονία πήρε κεφαλή με 18 πόντους με την Εθνική να μην μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι, με το τελικό 60-80 να έρχεται φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Χαραλαμπόπουλος 6 (2), Γόντικας 11, Μωραΐτης 6 (1), Νετζήπογλου, Ρογκαβόπουλος 8 (1), Γιαννόπουλος 2, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης, Λούντζης 2, Μουράτος 2, Τσαϊρέλης 4, Τσαλμπούρης 8.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Λούκα Μπάνκι): Λάκσα, Λόμαζ 7, Μέγερις 2, Στάινμπεργκς, Ζόρικς 8, Άτε, Μπέρτανς 15 (3), Τσάβανς 4, Γκραζούλις 8, Στρέλνιεκς 19 (4), Τίμα 17 (3)