Εθνική Ελλάδος

Ελλάδα-Βέλγιο 72-70: Η Ελλάδα πάει Μουντομπάσκετ!

Σε ένα ματς θρίλερ, η Εθνική μας κατέθεσε ψυχή, κατάφερε ανέτρεψε τα λάθη της και θα πάει στο Μουντομπάσκετ που θα διεξαχθεί στην Ασία το 2023.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στην αρχή του αγώνα, οι Βέλγοι κατάφεραν και ισορρόπησαν τον αγώνα και προηγήθηκαν, το 5-9 το έκαναν 15-9, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 19-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο ξεκινήσαμε ξανά ποιο δυνατά, αλλά, πάλι χάσαμε τον ρυθμό μας δίνοντας την δυνατότητα στο Βέλγιο να πάρει πάλι κεφάλι στον αγώνα.

Σχεδόν από την αρχή του 3ου δεκαλέπτου χάσαμε τον Μποχωρίδη, που υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή του πρώτου μέρους, αποβλήθηκε, με το Βέλγιο να προηγείται με 41-35 στο 22′. Η αποβολή όμως, λειτούργησε θετικά και κάναμε ένα σερί 8-0, με πρωταγωνιστή τον Καλάθη, και να περνούν μπροστά με 41-43 στο 24′. Το Βέλγιο όμως, δεν μας άφησε και το δεκάλεπτο τελείωσε 55-58 για εμάς.

Η τελευταία περίοδος ήταν ροντέο, με την Εθνική μας να μπαίνει δυνατά, αλλά, το Βέλγιο να προσπαθεί να ισοφαρίσει ή να πάρει κεφάλι, στο 36’ ήμασταν μπροστά 1 πόντο, 68-67, με τρίποντο του Λούντζη κάναμε το 71-67, ο Ομπασοχάν με δίποντο το 71-69, ο Μπακό με 1/2 βολές έκανε το 70-71 και ο Λούντζης, επίσης με 1/2 βολές να κάνει το τελικό 70-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72

ΒΕΛΓΙΟ (Γκέργκια): Μπακό 10 (3/3 δίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζιλέτ 3 (1/6 σουτ), Λιμπέρ, Εμβεμά 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ταμπού 7 (1), Ακιαζίλι, Ντε Ζέου 2, Λεκόμτ 5 (1), Ομπάσοχαν 30 (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τούμπα 4, βαν Βλιέτ

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Καλάθης 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 20 (2/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/5 βολές), Λούντζης 6 (1), Παπανικολάου 9 (1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 3 (1), Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Γόντικας 8 (4/4 δίποντα), Καλαϊτζάκης 4, Τσαϊρέλης 6 (3/4 δίποντα)