Εθνική Ελλάδος

Ευρωμπάσκετ 2022: Μ. Βρετανία – Ελλάδα 77-93

Ο Ιτούδης ήθελε να κάνει rotation με την Μεγάλη Βρετανία και έτσι άφησε στον πάγκο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αυτό έδωσε μια ώθηση στην αντίπαλη ομάδα και στο 5ο λεπτό προηγήθηκε 13-8.

Το τάιμ άουτ του Ιτούδη και η είσοδος των Σλούκα, Λούντζη, αφύπνισαν την ομάδα και οι δυο πρόσφεραν 11 διαδοχικούς πόντους στην Ελλάδα η οποία επέστρεψε μπροστά στο σκορ 15-19 στο 8ο λεπτό.

Σταδιακά, η ομάδα δεν έδωσε δικαιώματα, παρά τις διακυμάνσεις που είχε λόγο του φυσικού rotation που έκανε ο προπονητης του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Η παρουσία του Παπαγιάννη κυρίως στην 3η περίοδο διόρθωσε αρκετά τα πράγματα κυρίως στην άμυνα, πήρε τα ριμπάουντ και άφησε την επίθεση για τον Σλούκα ο οποίος με δύο σερί τρίποντα έκανε το 54-63 στο 27′.

Το παιχνίδι είχε πάρει το δρόμο του και το τελικό 77-93 χάρισε τα χαμόγελα και το 3 στα 3.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 43-46, 60-71, 77-93

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Νέιθαν Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Κλαρκ 11 (1), Χέσον 13, Λοτιέ-Ογκουνλέγε, Μόκφορντ 3 (1), Νέλσον 17 (4), Ολασένι 8, Σόκο 12, Βαν Όστρουμ, Γουίτλ 9 (1), Γούιλαν 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 9 (1), Ντόρσεϊ 5 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Λούντζης 10 (2), Παπαγιάννης 17, Παπανικολάου 10 (1), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21 (5).