Super League

Ισοπαλία για την ΑΕΚ στην Τρίπολη-Πρώτη νίκη για τον Ιωνικό

Η ΑΕΚ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας στην Τρίπολη και δεν εκμεταλλεύθηκε την ισοπαλία στο ντέρμπι των αιωνίων.

Ο Αμραμπτ με πέναλτι στο 52΄ έδωσε προβάδισμα στην “’Ενωση”, για να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα ο Ρεγκίς.

Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε καμία ευκαιρία να πάει χαμένη και νίκησε στην έδρα του τον ΠΑΣ Γιάννινα, τα γκολ για τους γηπεδούχους μπήκαν από τους Ίνγκασον στο 8’ και Στεφάν στο 10’.

Ο Ιωνικός έσπασε το ρόδι και έκανε την πρώτη του νίκη, μάλιστα ήταν εκτός έδρας και κέρδισε τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο με δυο γκολ του Μάντζη στο 56’ και στο 84’.

Λαμία και Βόλος έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας με το παιχνίδι να τελειώνει 2-2.

Ο Ντε Βινσέντι για τους γηπεδούχους έκανε το 1-0 στο 10’, ισοφάρισε στο 38’ ο Φερνάντες, αλλά, στο επόμενο λεπτό προηγήθηκε ξανα η Λαμία με τον Νούνιες, στο 56’ ο Μπαριέντες έκανε το 2-2 για τον Βόλο.

Ατρόμητος Αθηνών και Άρης έμειναν στο 0-0, αν και οι δυο ομάδες είχαν την ευκαιρία να βάλουν κάποιο γκολ.

Στο 14′, από κόρνερ του Ντάνιελ Μαντσίνι, ο Φαμπιάνο σκόραρε, αλλά έπειτα από παρέμβαση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Βραζιλιάνου κεντρικού αμυντικού του Άρη.

Παναιτωλικός και Λεβαδειακός, επίσης έμειναν στο 0-0, στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καθόλου ρυθμό καθώς και οι δύο ομάδες έδειχναν δυσκολία στην ανάπτυξη, στο δεύτερο, ο Παναιτωλικός έκανε 1-2 καλές φάσεις για γκολ, αλλά, δεν βρήκαν στόχο.