Connect with us

Πόλο

Ισπανία – Ελλάδα 9-6: Ήττα στον τελικό από την Ισπανία

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 9-6 από την Ισπανία στο μεγάλο τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο γυναικών, χάνοντας μετά από “μάχη” το χρυσό μετάλλιο για να κατακτήσει τελικά το ασημένιο.

Η Ελλάδα δεν μπήκε καλά στον αγώνα, είχε αρκετή νευρικότητα και βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 στο πρώτο 8λεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η εικόνα άλλαξε, με την Ελλάδα να είναι πολύ πιο επιθετική και να μειώνει διαρκώς το σκορ, φθάνοντας στο ημίχρονο με σκορ 4-3.

Στο τρίτο ημίχρονο, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά, δεν βρήκε στον στόχο, με την Ισπανία να βρίσκει την ευκαιρία να κάνει το 5-3.

Στο τελευταίο μέρος, κάναμε το 6-6, αλλά, μείναμε από δυνάμεις και ήρθε το τελικό 9-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 4-3, 5-3, 9-6

Ισπανία (Μινγκέλ Άνχελ Γκαΐα Όκα): Τέρε, Έστερ, Νόγκουε, Εσπάρ 2, Ορτίθ 1, Πέρεθ 1, Πρατς, Ρουΐθ 2, Πένια, Φόρκα, Καμούς, Γκαρθία 2, Λέιτον 1

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 2, Τριχά, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα, Σιούτη 1, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.