Ποδόσφαιρο

Κύπελλο Ελλάδος: ΠΑΟΚ και Λαμία στα ημιτελικά

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου για δεύτερη σερί χρονιά θα βρεθεί ξανά η Λαμία μετά και την νίκη της με 4-2 επί του Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Ο Κουτζαβασίλης στο 8ο λες΄το έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 20΄με τον Ασκόφσκι. Ο Πάουλεβατς στο 25’ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, όπου ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 86’ ο Ελέζι έκανε το 3-2, αλλά, στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τσιλούλης διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης, Σιμόν, Πάουλαβετς (68’ Λαμπρόπουλος), Αντέτζο, Γκοράνοφ, Στάνκο, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (60’ Τσιλούλης), Ντε Βινσέντι (59’ Βέργος), Ασκόφσκι (82’ Κοντονίκος), Μανούσος (69’ Τσούκαλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ (Νίκος Καραμπετάκης): Φώτης Κουτζαβασίλης, Κιουτσεκτσίδης, Γιάννης Κουτζαβασίλης, Γκούμας, Τσομαχασβίλι (64’ Καρατλίδης), Τζελίδης, Τζαμπέγια, Καρυοφύλλης, Ελέζι, Γεωργιάδης (82’ Κωνσταντινίδης), Γκέκας (64’ Πέτρου).

Ο ΠΑΟΚ με την ισοπαλία που πήρε στην “Λεωφόρο” πήρε την πρόκριση, όπου και θα αντιμετωπίσει την Λαμία.

Μπορεί ο Τσέριν στο 18’ να έδωσε ελπίδες για πρόκριση στον Παναθηναϊκό, αλλά, ο Ολιβέιρα στο 2ο μέρος από την άσπρη βούλα  και μετά από έλεγχο στο VAR ισοφάρισε για τον “Δικέφαλο”.

Στο ημίχρονο του αγώνα μπήκε ως αλλαγή και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού Ντάνιελ Μαντσίνι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Κουρμπέλης (66’ Σάντσες), Σάρλια, Πούχατς (80’ Χουάνκαρ), Ρουμπέν, Τσόκαϊ (46’ Μαντσίνι), Τσέριν, Παλάσιος (80\ Κλεϊνχέισλερ), Μπερνάρ (66’ Ιωαννίδης), Σπόραρ.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες (85’ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο (46’ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ (79’ Τάισον), Κωνσταντέλιας (87’ Μπίσεσβαρ), Αντρίγια Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (87’ Μπράντον Τόμας).