Εθνική Ελλάδος

Λιθουανία-Ελλάδα 92-67: Πρόωρος αποκλεισμός στο Παγκόσμιο Κύπελλο

H Εθνική Ομάδα δεν τα κατάφερε απέναντι στη Λιθουανία. Ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα της Β’ Φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 92-67 και μένει εκτός προημιτελικών της διοργάνωσης.

Το κακό ξεκίνημα έδωσε πλεονέκτημα στους Λιθουανούς να προηγηθούν 13-6, τα τρίποντα από Γουόκαπ και Λαρεντζάκη και η άμυνα βοήθησαν να γραφτεί ένα 12-0 και το 13-18 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-20.

Η Ελληνική αντεπίθεση έκανε το 25-25, 32-40, Παπαπέτρου, Ρογκαβόπουλος, Γουόκαπ και Λαρεντζάκης φρόντισαν να πάει η Εθνική με κεφάλι στο σκορ στο ημίχρονο (39-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί απάντησαν με τρίποντα και πήραν το προβάδισμα (54-48, 24’30’’) και η τρίτη περίοδος έκλεισε (64-58).

Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο με την έναρξη της τέταρτης (70-58, 32′) και η Εθνική κατέρρευσε και οδηγηθήκαμε στο βαρύ 92-67. Επόμενο παιχνίδι για την Ελλάδα με το Μαυροβούνιο (3/8, 11.40).

Δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

Ελλάδα (Ιτούδης): Αντετοκούνμπο 2, Μποχωρίδης, Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 17 (3), Λούντζης 2, Μωραϊτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου, Παπαπέτρου 9 (1), Ρογκαβόπουλος 7, Γουόκαπ 21 (5)