Euroleague

Μαγική πρόκριση του Ολυμπιακού στο τελικό του Final Four της Euroleague

Ο Ολυμπιακός με ένα 27-2 επικράτησε της σκληροτράχηλης Μονακό με 76-62 και πλέον περιμένει τον νικητή του Ισπανικού εμφυλίου μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνας.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την παραδοσιακή του πεντάδα -Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ-  και προσπάθησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως οι προσπάθειες του δεν ήταν ικανές να βρεθούν μπροστά, το γρήγορο δεύτερο φάουλ του Κάναν έβαλε τον Σλούκα στο ματς στο έκτο λεπτό, όμως ο πολύ καλός Τζειμς κρατούσε την Μονακό μπροστά και το 14-20 ήρθε φυσιολογικά.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22 στο 13’ και έστειλε τους Μονεγάσκους σε ταιμ αουτ, και πάλι όμως η Μονακό πήγε στο ημίχρονο με κεφάλι στο σκορ 29-41.

Στην τρίτη περίοδο, η “Ερυθρόλευκοι” έκαναν αντεπίθεση 8-0 και μείωσαν σε 37-41 στο 23′. Και με ένα 14-0 τελείωσαν την περίοδο με 56-43.

Η Μονεγάσκοι αντέδρασαν και μείωσαν στους επτά 60-53 στο 34’, όμως ο Φαλ έκανε θραύση κοντά στο καλάθι, κάρφωσε για το 66-55 στο 35’. Ο Ολυμπιακός με την ψυχολογία στο χέρι του πήρε μια μεγάλη νίκη με 76-62 και στον στέλνει στον τελικό της Κυριακής για ένατη φορά στην ιστορία του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1/3 τρίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 9 (7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντιάλο 2 (4 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)