Παγκόσμιο Κύπελλο

Μουντιάλ 2022: Εύκολα η Ολλανδία στους «8»

Δεν δυσκολεύτηκε η Ολλανδία με τις ΗΠΑ στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16».

Η ομάδα του Λουις Φαν Γκααλ, ήταν καλύτερη στα τελειώματα και πήρε μια καθαρή νίκη με 3-1.

Οι Αμερικανοί προσπάθησαν το πάλεψαν, μπήκαν δυνατά από την αρχή του αγώνα και είχαν την πρώτη καλή φάση με τον Πούλισικ, όμως ο ίδιος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Ο Ντένζελς Ντάμφρις ήταν ο καλύτερος παίχτης του αγώνα, έβαλε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ. Ο Μέμφις Ντεπάι στο 10’ έκανε το 1-0 για του Ολλανδούς, ο Μπλιντ στις καθυστερήσεις τους πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα, ενώ ο Ντάμφρις έκανε το 3-1. Για της ΗΠΑ, ο Ράιτ είχε μειώσει σε 2-1 στο 76’.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα highlights του αγώνα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Γκααλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακε (90’+ Ντε Λιχτ), Ντάμφρις, Ντε Ρουν (46′ Μπεργκβάιν), Φρένκι Ντε Γιονγκ, Μπλιντ, Κλάασεν (46′ Κοπμάινερς), Χάκπο (90’+ Βέγκχορστ), Ντεπάι (82′ Σίμονς).
ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπελχάτερ): Τέρνερ, Ντεστ (75′ Γέντλιν), Κάρτερ-Βίκερς, Ριμ, Ρόμπινσον, ΜακΚένι (67′ Ράιτ), Άνταμς, Μούσα, Γουεά (67′ Ααρονσον), Φερέιρα (46′ Ρέινα), Πούλισικ.