Super League

Ολυμπιακός: Εάλω η Πόλις

Την πρώτη του ήττα στην OPAP Arena-Αγία Σοφία γνώρισε η ΑΕΚ μετά και την ήττα με 3-1 από τον Ολυμπιακό.

Μετά από 14 διαδοχικές νίκες τα γκολ των Μουκουντί (50΄-αυτογκόλ), Μπακαμπού (53΄) και Κανός (67΄) άλωσαν την έδρα της ΑΕΚ στέλνοντας την στην 2η θέση στην τελευταία αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Super League. Για την ΑΕΚ ο Τσούμπερ στο 81΄ έβαλε το γκολ της τιμής.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, ασκώντας πίεση στην άμυνα του Ολυμπιακού, θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με τον Αραούχο στο 19’ όταν και βρέθηκε στην «πλάτη» της άμυνας και προσπάθησε να προλάβει τον Πασχαλάκη, αλλά, δεν τα κατάφερε, η άλλη ήταν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους όταν ξανά ο Αραούχο έστειλε το σουτ ψηλά άουτ, το γκολ του Πινέδα στο 30’ ακυρώθηκε σωστά μετά από έλεγχο του VAR με τον παίχτη να ακουμπά την μπάλα με το χέρι, οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 34΄με τον Μπακαμπού.

Στο δεύτερο μέρος, όλα άλλαξαν και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τους χώρους και την κατοχή, στο 50΄ ο Μπιέλ δοκίμασε ένα γέμισμα μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε τον Μουκουντί και κατέληξε στα δίχτυα, στο 53΄ ο Μπακαμπού έφυγε στην αντεπίθεση και έγραψε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους και στο 67’ ο Κανός έκανε το 3-0, η τριπλή αλλαγή με Τσούμπερ-Γκαρσία και Ελίασον, που έκανε ο Αλμέιδα δεν μπόρεσε να λειτουργήσει και στο 81’ ο Τσούμπερ απλά μείωσε σε 3-1.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Άμραμπατ (66΄ Ελίασον), Γιόνσον (65΄ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς (65΄ Γκαρσία), Πινέδα, Αραούχο
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ (90+1΄ Ρέτσος), Σαμασέκου, Μπιέλ, Φορτούνης (72΄ Βρουσάι), Κανός (80΄ Μασούρας), Μπακαμπού (73΄ Ελ Αραμπί)