Basket League

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75 – 52: Και όλα θα παιχτούν στο ΟΑΚΑ

Ένα εύκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί μόνο στο πρώτο ημίχρονο και τον Ολυμπιακό να παίρνει μια μεγάλη νίκη μπροστά στον Γιάννη και τον Θανάση Αντετοκούνμπο που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός κατέβηκε ποιο υποψιασμένος και προηγήθηκε με 9-2 μόλις στο 3ο λεπτό. Οι «Πράσινοι» πίεσαν και τελείωσαν το δεκάλεπτο με +1 (18-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 7-0 βρέθηκαν στο +6 (25-19) στο 13′. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με ατομικές προσπάθειες και πήγε στα αποδυτήρια στο -8 (36-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «Πράσινοι» δεν μπήκαν καλά και αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μεγαλώσει την διαφορά στους 13 πόντους (51-38) τρία λεπτά πριν το τέλος.

Στη τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πιάσουν ρυθμό και αυτό βοήθησε τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει την διαφορά στους είκοσι πόντους (64-44) στο 32′. Ο αγώνας τελείωσε 75-52 με τους «Πράσινους» να έχουν εγκαταλείψει τον αγώνα και να περιμένουν τον αγώνα της Πέμπτης (15/6, 21:15, ΕΡΤ 3).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γουόκαπ 7, Λούντζης 9), Φαλ 11 , Βεζένκοβ 7, Παπανικολάου 3, Λαρεντζάκης 6, 3 κλεψίματα), Σλούκας 14, Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 3, ΜακΚίσικ 11

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Λι 11, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 1, Αγραβάνης 4, Γκριγκόνις 13, Π. Καλαϊτζάκης 4, Γουίλιαμς, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 6, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 7