Παγκόσμιο Κύπελλο

Ούτε τώρα…

Στα προημιτελικά ακόμα μίας μεγάλης διοργάνωσης σταματάει το όνειρο για την Αγγλία μετά την ήττα με 2-1 από τη Γαλλία.

Το χαμένο πέναλτι του αρχηγού Χάρι Κέιν απέτυχε να στείλει το ματς στην παράταση και γίναμε μάρτυρες ενός ακόμα τρόπου να αποκλειστεί η Αγγλία.

Το πρώτο ημίχρονο άρχισε με μοιρασμένη κατοχή, με την Γαλλία όμως να ανοίγει το σκορ σχετικά νωρίς όταν στο 17ο λεπτό ο Γκριεζμάν έστρωσε τη μπάλα στον Τσουαμενί και αυτός με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Πίκφορντ. Το γκολ αυτό αφύπνισε τους Άγγλους που άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, το 1-0 όμως παρέμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να συνεχίζει την πίεση ψηλά και αυτή τη φορά έφερε το προσδοκώμενο αποτέλεσμα. Ο Τσουαμενί έγινε μοιραίος καθώς ανέτρεψε τον Σακά μέσα στην περιοχή, το πέναλτι δόθηκε και ο Χάρι Κέιν ισοφάρισε σε 1-1 ισοφαρίζοντας παράλληλα τα 53 γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ με την Εθνική Αγγλίας. Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια αντέδρασε και έψαξε δεύτερο τέρμα το οποίο ήρθε και πάλι από μπαλιά του Γκριεζμάν αλλά αυτή τη φορά με εκτελεστή τον Ζιρού, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίκφορντ. Στο 84ο λεπτό ήταν η σειρά του Κέιν να γίνει μοιραίος. Το μαρκάρισμα του Ερνάντεζ πάνω στον Μάουντ δόθηκε πέναλτι μετά και από εξέταση του VAR αλλά ο αρχηγός των Τριών Λιονταριών έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ και τη Γαλλία στον ημιτελικό.

Αγγλία (Σάουγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς (98’ Γκρίλις), Μαγκουάιρ, Σο, Ράις, Χέντερσον (79’ Μάουντ), Μπέλιγχαμ, Φόντεν (85’ Ράσφορντ), Σάκα (79’ Στέρλινγκ), Κέιν.

Γαλλία (Ντεσάν): Γιορίς, Ερναντέζ, Ουπαμεκανό, Βαράν, Κουντέ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (79’ Κομάν), Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού.