Connect with us

Basket League

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό

Ένας Ολυμπιακός που εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, επικράτησε δύσκολα του Παναθηναϊκού στον πρώτο αγώνα τον τελικών της Basket League.

Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά, στο δεύτερο οι «Πράσινοι» ήταν καλύτεροι, μείωσαν την διαφορά και έφθασαν να προηγηθούν, χωρίς όμως να μπορέσουν να κρατήσουν το προβάδισμα και να γνωρίσουν την ήττα στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 10-0 στα πρώτα 3 λεπτά, στο 8ο λεπτό προηγούνταν 26-10, ενώ στο 14’ προηγούνταν με 31-19, δείχνοντας ότι θα έχουν ένα εύκολο βράδυ. Ενώ το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 41-33.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους μείωσε σε 41-40, ο Ολυμπιακός απάντησε και έφθασε την διαφορά στους 10 (56-46 στο 27’), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 62-56 στο 33′ και προηγήθηκαν 66-65 στο 38’, τα διαδοχικά ταιμ αουτ και η λάθος επίθεση του Παναθηναϊκού έδωσε την νίκη τστομ Ολυμπιακό με 73-70.