Βόλεΐ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το Σούπερ Καπ στο Βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 στο ΒΑΚ του Ηρακλείου και έφερε τον πρώτο τίτλο για το 2023 κατακτώντας το δεύτερο Σούπερ Καπ της ιστορίας του.

Οι «πράσινοι» είχαν για ακόμα μια φορά την ουσία στα δύσκολα και κατάφεραν και  σήκωσαν το Σούπερ Καπ κόντρα σε έναν αξιόμαχο ΠΑΟΚ.

Το «τριφύλλι» έπιασε σπουδαία απόδοση όταν χρειάστηκε και πήρε μια ακόμα κούπα σκορπίζοντας θύελλα ενθουσιασμού στους φιλάθλους.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένα και κατάφερε λίγο μετά τα μισά του πρώτου σετ να είναι μπροστά στο σκορ με 13-12.

Παρόλα αυτά οι ομάδες πήγαιναν συνεχώς πόντο-πόντο μέχρι και το 18-18 με τον Ερνάντεζ να σηκώνει το επιθετικό βάρος και τον Φράγκο να παίρνει σημαντικό πόντι στο 20-18.

Ο Ερνάντεζ με πολύ σημαντικό άσο έκανε το 22-18 ενώ το 24-19 έγινε με σπουδαίο τρόπο με ιπτάμενη άμυνα του Ζήση , γρήγορο σώσιμο του  Κόβαρ και εξαιρετικό τελείωμα του Φράγκου που πήρε μπλοκ άουτ.Τον τελευταίο καθοριστικό πόντο πέτυχε ο Ρανγκέλ και το σετ τελείωσε με 25-20.

Στην αρχή του δεύτερου σετ ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και πήρε προβάδισμα με 4-6 ωστόσο ο ΠΑΟ πήρε και πάλι προβάδισμα με 8-7 με ποιοτικά «χτυπήματα» του Γίρι Κόβαρ.

Παρόλα αυτά οι «μελανόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και πήραν προβάδισμα με 9-12 όμως οι πρωταθλητές επέστρεψαν κοντά στο σκορ με 12-13 με ενέργεια του Ρανγκέλ.

Με τυχερό σερβίς του Ντε ντρις έγινε το 12-16 και από κει και πέρα δεν έχασε ο ΠΑΟΚ το προβάδισμα, μέχρι και το 23-24. Εκεί με μια καλή άμυνα διαρκείας και με πόντο του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με 24-24. Με φοβερό μπλοκ ο Γιώργος Πετρέας έκανε το 24-25 αλλά κάποια λάθη έφεραν το 27-26. Ο Γιώργος Πετρέας με ψυχωμένο τελείωμα έκανε πάλι το 28-28, ενώ ο Ερνάντεζ με φοβερό άσο έκανε το 30-29 αλλά ο «φικέφαλος του Βορρά» το γύρισε σε 31-32 και το κατέκτησε με 32-34.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 7-4 με μονό μπλοκ του Γίρι Κόβαρ και μετά τα μισά του σετ ήταν μπροστά με 13-9.

Ο Λούκας Ρανγκέλ με κατάθεση ψυχής έκανε το 17-10 και το «πράσινο» προβάδισμα διατηρήθηκε με έξοχη ενέργεια του Φράγκου  στο 22-15. Ο Άξελ Γιάκομπσεν με φοβερό μονό μπλοκ έκανε το 25-19 και το 2-1 στα σετ.

Αναφορικά με το τέταρτο σετ οι «μελανόλευκοι» πήραν προβάδισμα με 1-3 και το μεγάλωσαν σε 7-10. Λίγο μετά τα μισά του σετ ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο 12-13 και ο Λούκας Ρανγκέλ με μπλοκ έφερε το ματς στα ίσα 13-13.

Ο Κόβαρ είχε και πάλι τη λύση στο 17-16 και λίγο μετά με τον σπουδαίο Ερνάντεζ πήγε στο 21-18 όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο 21-20. Παρόλα αυτά η κούπα είχε πάρει τον δρόμο της για τη Λεωφόρο και το 25-22 έγινε εν μέσω αποθέσωσης.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 32-34, 25-19, 25-22) σε 118′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (18/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. – 28% άριστες), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/28 επ., 50% υπ. – 11% άριστες), Ερνάντεζ 28 (21/40 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. – 36% άριστες), Μπάσης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Κόστα 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. – 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (18/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. – 24% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).