Βόλεΐ

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το League Cup στο Βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 3ο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» καθώς επικράτησε με ανατροπή στον δεύτερο τελικό τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στο ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, νικητή βρήκε τους φιλοξενούμενους που επικράτησαν με 22-25. Δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στην αρχή και παρά την ισοφάριση κέρδισε με 25-17. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα με τους γηπεδούχους να τον ακολουθούν σε όλη την διάρκεια και να μην μπορούν να περάσουν μπροστά, με το σκορ να λήγει με 17-25. Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το σετ με ανατροπή και σκορ 25-23. Στο tie-brake οι γηπεδουχοι δυνατα, αλλα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 3-3, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 9-7, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν ξανά 11-11, αλλά, ο Παναθηναικος κατάφερε και επικράτησε με 15-12 και σήκωσε το τρόπαιο.

Τα σετ: 22-25, 25-17, 17-25, 25-23, 15-12

Παναθηναϊκός: Κόβαρ, Πετρέας, Ρανγκέλ, Γιάκομπσεν, Φράγκος, Ερνάντες και λίμπερο ο Ζήσης.

Ολυμπιακός: Τράβιτσα, Ιντάλγκο, Κουμεντάκης, Παγένκ, Στερν, Λινάρδος και λίμπερο ο Τζιάβρας