Connect with us

Basket League

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 67-65 και 1-1 η σειρά των τελικών

Ένα ακόμη ντέρμπι των αιωνίων ολοκληρώθηκε με την νίκη των “Πράσινων” με σκορ 67-65. Ο αγώνας έδειχνε άτι θα είναι ντέρμπι από την αρχή με τους γηπεδούχους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ 15-4 και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να γυρίσει τον αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 25-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένοι και αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να μειώσει την διαφορά και πάει στα αποδυτήρια με το +2 (33-35).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την αποβολή του Τόμας Γουόκαπ, αυτό πείσμωσε τους φιλοξενούμενους και συνέχισαν να προηγούνται στο παιχνίδι, όμως δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, τραυματίστηκε και ο Σάσα Βεζένκοβ. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το +1 για τους γηπεδούχους(51-50).

Στην τέταρτη περίοδος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5 πόντους, ο Παναθηναϊκός απάντησε και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ 3 λεπτά πριν το τέλος, οι Παπανικολάου και Πονίτκα έδιναν προβάδισμα για τις ομάδες τους εναλλάξ, όμως αυτός που χαμογέλασε στον τέλος ήταν ο Πολωνός που με τρίποντο 17.4” πριν το τέλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Λι 12 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (3/12 σουτ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Π. Καλαϊτζάκης 6 (2), Παπαγιάννης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 4, Αγραβάνης 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 14 (2), Λαρεντζάκης 3 (1/7 τρίποντα), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 6 (4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 15 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Λούντζης (0/3 σουτ), Μπολομπόι 6 (5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 3 (1/7 σουτ, 3 λάθη).