Μπάσκετ

Πρωταθλήτρια κόσμου η Γερμανία

Η Γερμανία στέφθηκε Πρωταθλήτρια κόσμου στην Μανίλα και στην Manila Mall Of Asia Arena αφου η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ επικράτησε με 83-77 της Σερβίας στον σπουδαίο τελικό.

Η αήττητη Γερμανία επιβεβαίωσε την αξία της και με συνολικά 8-0 στον Μουντομπάσκετ σήκωσε το τρόπαιο. Η Σερβία προσπάθησε, αλλά, δεν μπόρεσε να νικήσει στο τέλος του αγώνα, ενώ ήταν και άτυχη καθώς μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα, γύρισε το πόδι του Όγκνιεν Ντόμπριτς και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, ο Μπογκντάνοβιτς είχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο ισόπαλο 47-47.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η αμυντική διάταξη από την Γερμανία, άλλαξε τον αγώνα και τους έδωσε κεφάλι στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 69-57. Οι Σέρβοι το πάλεψαν στην τέταρτη περίοδο, αλλά, ο Σρέντερ συνολικά με 28 πόντους και ο Βάγκνερ με 29 έδωσαν την μεγάλη νίκη στους Γερμανούς.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γκόρντον Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (1), Γκιφάι, Λο, Ομπστ 7 (1), Σρέντερ 28 (2), Τάις 2, Τίμαν, Φόγκτμαν 12 (2), Φραντς Βάγκνερ 19 (1), Μο Βάγκνερ 8.

ΣΕΡΒΙΑ (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Αβράμοβιτς 21 (3), Μπογκντάνοβιτς 17 (3), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς, Γκούντουριτς 4, Νίκολα Γιόβιτς 9 (1), Στέφαν Γιόβιτς 3 (1), Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μιλουτίνοβ 2, Πετρούσεβ 10.