Connect with us

Εθνική Ελλάδος

Πρώτη νίκη για την εθνική γυναικών στο Ευρωμπάσκετ

Η Εθνική Γυναικών έκανε την πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ 2023 με το 73-65 επί της Λετονίας στη δεύτερη μέρα της διοργάνωσης. Το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στη φάση των ομίλων θα διεξαχθεί μεθαύριο (18/6, 20.45) απέναντι στην Ισπανία.

H Λετονία έβαλε δύσκολα στην Εθνική, όμως βρήκε λύσεις από τις Φασούλα, Χριστινάκη και Σπανού. Το πρώτη δεκάλεπτο έληξε 13-17 υπέρ της Λετονίας. Στο δεύτερο, κατάφερε και πήγε στο ημίχρονο με -2 (32-34). Η αντεπίθεση ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η τριπλέτα των Φασούλα, Χριστινάκη και Σπανού σε άμυνα και επίθεση βοήθησαν να φθάσει η διαφορά στο +14 (54-40, 38’30”). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η απόσταση έμεινε στα ίδια επίπεδα (65-60, 35′) και ήρθε φυσιολογικά το 73-65

Δεκάλεπτα: 13-17, 32-34, 56-47, 73-65

Ελλάδα (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (12ρ.. 1τρ.), Φασούλα 22 (11ρ.), Σπανού 22 (2), Σταμολάμπρου 7, Τσινέκε 9, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου, Σταμάτη