Παγκόσμιο Κύπελλο

Στους “16” Σενεγάλη και Ολλανδία

Οι Πρωταθλητές Αφρικής και οι “Οράνιε” κέρδισαν Εκουαδόρ και Κατάρ αντίστοιχα και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Αλιού Σισέ μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη-πρόκριση, πιέζοντας το Εκουαδόρ από το ξεκίνημα του ματς. Άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Σαρ στο 43′, ο Ισημερινός ισοφάρισε σε 1-1 στο 68′ με γκολ του Καϊσέδο αλλά οι Αφρικανοί με τέρμα του Κουλιμπαλί δύο λεπτά αργότερα πήραν το εισιτήριο για τους “16” για πρώτη φορά μετά το 2002.

Σαφώς πιο εύκολο έργο είχε η Ολλανδία απέναντι στους διοργανωτές του Μουντιάλ. Η ομάδα του Λουίς Φαν Χααλ χρειαζόταν απλά ένα βαθμό για να εξασφαλίσει και την πρώτη θέση του ομίλου ενώ οι διοργανωτές Καταριανοί έψαχναν έστω τον πρώτο τους βαθμό. Η Ολλανδία είχε την κατοχή του αγώνα και δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα, όση διάθεση και αν έδειξε το Κατάρ, τα γκολ τον Χάκπο στο 26′ και Ντε Γιονκ στο 53ο λεπτό “κλείδωσαν” τη νίκη για τους Ολλανδούς που έκαναν το 3/3, σε αντίθεση με το Κατάρ που αποκλείστηκε με τρεις ήττες.