Connect with us

Μπάσκετ

Τουρνουά Π. Γιαννακόπουλος: Το τρόπαιο είχε άρωμα… Σλούκα

Ο Κώστας Σλούκας σημείωσε το πολύτιμο ανάποδο λέι-απ 11’’ πριν το φινάλε και ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αναντολού Εφές με 70-69 στον τελικό του 5ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» κι έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο τα φιλικά προετοιμασίας του. Ο Ματίας Λεσόρ ήταν ο κορυφαίος για τους «Πράσινους» με 21π. και 9ρ. με τον Εργκίν Αταμάν να πικραίνει την πρώην του ομάδα.

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έβρισε λύσεις με τους Γκάι και Λεσόρ που δείχνει ότι θα είναι από τους πρωταγωνιστές της φετινής περιόδου. Ο Λάρκιν όμως δεν άφηνε τους «Πράσινους» να κερδίζουν μεγάλη διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφαξαν την άμυνα τους, έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση κι έκλεισαν το ημίχρονο με 36-31. Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έκανε μια εκρηκτική αρχή και πηγή την διαφορά στο +12 (47-35). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το +9 (62-53) όμως οι Τούρκοι μάζεψαν» την διαφορά στους 3 πόντους (62-59), ο Σλούκας έδειξε την κλάση του στο φινάλε του αγώνα με ανάποδο λέι-απ 11’’ πριν το τέλος και σήκωσε το τρόπαιο.

Δείτε το βίντεο από την απονομή του τροπαίου εδώ.