Παγκόσμιο Κύπελλο

Το Μαρόκο απέκλεισε και την Πορτογαλία!

Με άμυνα οργανωμένη και άκρως επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις τους, οι Μαροκινοί έδειξαν ότι δεν αποτελούν απλά ένα πυροτέχνημα στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, οι Πορτογάλοι από την άλλη, μπήκαν αρκετά επιθετικά χωρίς όμως να μπορούν να κάνουν τις επιθέσεις τους κάποιο γκολ, η… Ροναλντειάδα, δεν ξέρω πόσο μπορεί να επηρέασε την ομάδα του Φερνάντο Σιάντος, αλλά, αυτό φάνηκε στο γήπεδο σε κάποια διαστήματα.

Ο αγώνας έδειχνε από τα πρώτα λεπτά ότι θα είναι ντέρμπι, οι Μαροκινοί ήταν ποιο ψιλιασμένοι μετά και τα 6 γκολ που είχαν βάλει οι Πορτογάλοι στους Ελβετούς.

Μόλις στο 5ο λεπτό, οι Πορτογάλοι απείλησαν με τον Joao Felix, στο επόμενο λεπτό, οι Μαροκινοί απείλησαν με τον En-Nesyri, στο 13’ ο Raphael είχε την ευκαιρία να σκοράρει χωρίς να βρει στόχο, στο 18’ το Μαρόκο με τον Ziyech είχε την ευκαιρια να προηγηθει, ενώ στο 26’ ο En-Nesyri έχασε μια καλή ευκαιρια να σκοράρει, ο Felix στο 31’ έστειλε το σουτ λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 39’ ο ίδιος παίχτης έχασε ξανα την ευκαιρια να σκοράρει, ενώ στο 41’ βρέθηκε σε θέση offside, στο 43’ ο En-Nesyri έβαλε μπροστα το Μαρόκο, στο 45’ o Fernandes παραλίγο να ισοφαρίσει, αλλά, η προσπαθεια του δεν βρηκε στόχο, στο τελευταιο λεπτο των καθυστερήσεων παραλίγο το Μαρόκο να διπλασιάσει τα τέρματα του, το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο, η Πορτογαλία ξεκίνησε με μια εκτέλεση κόρνερ, ο ρυθμός όμως έπεσε με τις αλλαγές των δυο ομάδων, στο 51’ μπήκε αλλαγή ο Cristiano Ronaldo στην θέση του ruben Neves, στο 56’ οι Μαροκινοί με τον Ounahi έκαναν την πρωτη αξιολογη φάση για γκολ στο 2ο μέρος, ο ίδιος παίχτης στο 60’ βρέθηκε σε θέση offside, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Fernandes έχασε μια ευκαιρια να σκοράρει, οι συνεχόμενες αλλαγες και από τις δυο ομάδες δεν βοηθούσαν να υπάρχει καλός ρυθμος στον αγώνα, ο Ronaldo στο 71’ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά, ο Bounou του είπε όχι, 10 λεπτά αργότερα ο Bounou σταματησε και τον Zoao Felix, στις καθυστερησεις του αγώνα, οι Πορτογάλοι πίεσαν και προσπαθησαν, αλλά, δεν μπόρεσαν να κάνουν κάποια φάση γκολ.

Το 1-0 έστειλε το Μαρόκο στην συνέχεια του θεσμού περιμένοντας τον νικητή από τον αγώνα Αγγλία-Γαλλία και τους Πορτογάλους πίσω στην Λισαβώνα.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα highlights του αγώνα.

Μαρόκο (Walid Regragui): Bounou, Hakimi, Saiss (57’ Dari), El Yamiq, Attiat-Allah, Amrabat, Ounahi, Amallah (65’ Cheddar), Ziyech (82’ Aboukhalal), Boufal (82’ Jabrane), En Nesyri (65’ Benoun)

Πορτογαλία (Fernando Santos): Diogo Costa, Diogo Dalot (79’ Horta), Pepe, Ruben Dias, Guerreiro (51’ Cancelo), Silva, Neves (51’ Cristiano Ronaldo), Otavio (69’ Vitinha), Fernandes, Joao Felix, Ramos (69’ Leao)