Εθνική Ελλάδος

Το ντέρμπι είχε Γιάννη στο τέλος

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τις αμυντικές αρετές του στα τελευταία δευτερόλεπτα, έδωσε την νίκη στην Ελλάδα επί της Κροατίας στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου.

Η “Επίσημη Αγαπημένη” επικράτησε με σκορ 89-85 της σκληροτράχηλης Κροατίας και πλέον επικεντρώνεται στον αυριανό αγώνα απέναντι στην «οικοδέσποινα» Ιταλία, στο Μιλάνο.

Στο πρώτο μέρος δεν αφήσαμε τους αντιπάλους να πάρουν ανάσα, μπορεί να προηγήθηκαν στην αρχή του αγώνα 8-3, αλλά, ωστόσο, ο Θανάσης, ο Γιάννης και ο Ντόρσεϊ, σούταραν με επιτυχία από κοντά και από μακριά και τελείωσαν την πρώτη περίοδο  με +8 (16-24).

Στην δεύτερη περίοδο με άμυνα που ανάγκασε τους αντιπάλους μας να υποπέσουν σε 12 λάθη, έστειλε την Εθνική να προηγείται με 16 πόντους διαφορά (30-46).

Το ίδιο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, η Εθνική έπεσε σε ρυθμό, για να πάρουν ανάσες οι βασικοί, αλλά, τα εύστοχα σουτ από τα 6,25  των Αγραβάνης και Ντόρσεϊ, έκοψε τον ρυθμό των Κροατών.

Η τελευταία περίοδο, αποδείχτηκε ντέρμπι, ο Γιάννης ξεκλείδωσε τις αμυντικές του δυνατότητες και η Εθνική χαμογέλασε στο τέλος,