Γαλλία

Το πάλεψε ο Σιόβας, «Οργίασαν» Μέσι-Νεϊμάρ και ο Ρόις χάρισε το πρώτο «τρίποντο»

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα, Φορτούνα Σιτάρντ, ζόρισε τον Άγιαξ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Προηγήθηκε στο 6′ με τον Γκλάντον. Ο Άγιαξ «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και σε ένα επιθετικό 15λεπτο ,πήρε κεφάλι στο σκορ με 3-1 χάρις στα γκολ των Τέιλορ (48′), Ρεντς (51′) και Μπρομπέι (62′). Η Φορτούνα μείωσε στο 87′ με τον Γιλμάζ, αλλά δεν μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Σε μεγάλη βραδιά βρέθηκαν οι Νεϊμάρ και Μέσι στην πρεμιέρα του Γαλλικού πρωταθλήματος. Οι πρωταθλητές της Ligue 1 έκαναν “πάρτι’ στην έδρα της Κλερμόν και έφυγαν με το επβλητικό 5-0!

Ο Νεϊμάρ έδωσε τρεις ασίστ κι σκόραρε ένα γκολ. Ο Μέσι από την άλλη, έδωσε μία ασίστ και σκόραρε δύο φορές.

Τέλος, η Ντόρτμουντ επικράτησε με σκορ με 1-0 της Λεβερκούζεν στο ντέρμπι της πρεμιέρας του Γερμανικού πρωταθλήματος. ο Ροις έβαλε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 10ο λεπτό.