Super League

9 στα 9 ο Παναθηναϊκός – Τον «λύτρωσε» ο Σπόραρ

Ο Παναθηναϊκός αν και δυσκολεύτηκε από τον μαχητικό Άρη, επικράτησε με 1-0 με γκολ του Σπόραρ στο 92.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αντράζ Σπόραρ με εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Βέρμπιτς, κάνοντας το 1-0 για τους «πράσινους» μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο ΠΑΟΚ γλύτωσε το κάζο από τον Αστέρα Τρίπολης, αν και προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με γκολ των Κάλεμπ Στάνκο (45’+2’) και Λεό Τιλίκα (53’πέν.). Ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε με τα γκολ των Γιασμίν Κούρτιτς (81’πέν.) και Νέλσον Ολιβέιρα (90’+7’).

Ντέρμπι για γερά νεύρα και στην Νίκαια, με τον Ιωνικό αν και προηγήθηκε με 2-0 με γκολ των Λοβέρα Μαξιμιλιανού (26’) και Αοσμάν Αϊας (31’), ο ΠΑΣ κατάφεερε και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας με τα τέρματα του Εραμούσπε Ροντρίγκο στο 55’ και στο 85’.

Στους αγώνες του Σαββάτου, ο ΝΠΣ Βόλος, έφυγε με το διπλό από το Περιστέρι, νικώντας τον Ατρόμητο με σκορ 2-0. Τα τέρματα για τον Βόλο πέτυχαν οι Ντέλετιτς Μήλος στο 40’ και ο Φερνάντες Πάουλο στο 54’.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε απότομα παπό την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην έδρα του και με καλή απόδοση έφυγε με το διπλό από το Αγρίνιο. Τα τέρματα των “Ερυθρόλευκων” πέτυχαν οι Μπίελ Πεπ στο 50’ και του Βαλμπουενά ματιά στο 82’.

Αύριο, Δευτέρα 24/10. θα διεξαχθούν οι αγώνες των Λεβαδεικό με την ΑΕΚ και του ΟΦΗ με την Λαμία.