Εθνική Ελλάδος

Δεν τα κατάφερε στη η Εθνική: 100-94 ντέρμπι ακατάλληλο για καρδιακούς

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή, Γιάννης για εμάς και Γιόκιτς από την άλλη, ένας αγώνας διαφήμιση του αθλήματος, μία μεγαλειώδη μονομαχία στη Σταρκ Αρένα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Σίγουρα θα θέλουμε  να ξαναδούμε κάτι τέτοιο στον τελικό του EuroBasket 2022, αλλά, στο τέλος να χαμογελάμε εμείς.

Ο Γιάννης πέτυχε 40 πόντους, είχε 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 40 λεπτά, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς, 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα αδέρφια Αντετοκούνμπο έκαναν ένα show απίθανων καρφωμάτων, όμως η επίθεση των Σέρβων πετούσε φωτιές, το σκορ ήταν κοντά, όμως η Σερβία έχτισε ένα καλό προβάδισμα (51-42) τρέχοντας ένα σερί 11-0 λίγο πριν το ημίχρονο.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο αποχώρησε εξαιτίας ενός ερεθισμού στον επιγονατιδικό τένοντα του δεξιού ποδιού.

Στο 2ο ημίχρονο, η Εθνική δεν μπήκε όπως έπρεπε και πλήρωσε κάποια λάθη, ο Σλούκας δεν βοήθησε όπως έπρεπε και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 70-63 χάρη σε καλάθι του Μιλουτίνοβ στην εκπνοή.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν ντέρμπι, αλλά, δεν καταφέραμε να φύγουμε με την νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87 (κ.α.), 100-94

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Γκούντουριτς 5 (1), Γιάραμαζ 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γιόκιτς 29 (9/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κάλινιτς 6 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούτσιτς 14 (2), Νταβίντοβατς, Ντόμπριτς 1 (0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα, Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μίτσιτς 9 (2), Μιλουτίνοβ 12 (4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (12/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/14 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1), Κώστας Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 12 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κασελάκης, Λούντζης, Σλούκας 2 (6 ασίστ)