Εθνική Ελλάδος

EURO 2024: Άδικη ήττα της Εθνικής, στόχος τα τελικά μέσω Nations League

Σε μια κατάμεστη OPAP Arena, η Εθνική γνώρισε άδικη ήττα με 1-0 μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+3’) που κέρδισε ο Ντούμφρις κι εκτέλεσε ο Φαν Ντάικ. Πλέον η Εθνική θα προσπαθήσει. Α πέραση στα τελικα μέσω του Nations League.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα των αγώνα και έλεγχε το παιχνίδι, μετά το 15’ οι Ολλανδοί κέρδισαν την κατοχή και απείλησαν την εστία του Βλαχοδήμου 2 φορές στο 19’ και στο 21’ μετά από αδράνεια της άμυνας μας.

Στο 25’ ο Κουλιεράκης τράβηξε την φανέλα του Φαν Ντάικ στην περιοχή και ο διαιτητής μετά από έλεγχο στο VAR υπέδειξε το πέναλτι, ο Βλαχοδήμος έπεσε σωστά και κράτησε απαραβίαστη την ελληνική εστία. Στο 44’ ξανά ο Βλαχοδήμος κράτησε ανέπαφη την εστία του στο πολύ καλό σουτ του Μπεργκβάιν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλά για τους Ολλανδούς, το σουτ του Μπεργκβάιν απέκρουσε σωτήρια ο Βλαχοδήμος στο 47’, στο 50’ ο Ιωαννίδης είχε την πρώτη καλή φάση ανεπιτυχώς για την Ελλάδα, ενώ το σουτ του Σίμονς έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι στο 52΄. Στο 60’ ο Πογέτ έκανε αλλαγές με τον Κουλιεράκη να δίνει τη θέση του στον Σιώπη και τους Φούντα, Μπουχαλάκη να αντικαθιστούν αντίστοιχα Μπακασέτα και Κουρμπέλη. Οι αλλαγές έφεραν έναν φρέσκο αέρα στην ομάδα που πίεσε χώρος όμως να μπορεί να κάνει κάποια φάση σε γκολ. Στο 89’ ο Παυλίδης «τσίμπησε» στην επαφή που είχε με τον Ντούμφρις, ο διαιτητής σφύριξε ξανά πέναλτι και παρότι ο βοηθός τον κάλεσε για on field review o Ισπανός διαιτητής δεν άλλαξε απόφαση και ο Φαν Ντάικ έγραψε το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουλιεράκης (61΄ Σιώπης), Κουρμπέλης (60΄ Κουρμπέλης), Μάνταλος (81΄ Παυλίδης), Μπακασέτας (60΄ Φούντας), Μασούρας (77΄ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Χερτράουντα (46΄ Μάλεν), Φαν Ντάικ, Άκε, Ντούμφρις, Ράιντερς, Βίφερ (81΄ Ντε Ρουν), Χάρτμαν (74΄ Φαν ντε Φεν), Σίμονς (62΄ Φέρμανς), Βέγκχορστ (62΄ Μπρόμπεϊ), Μπεργκβάιν.