Αγγλία

FA Cup: Γλύτωσε το «κάζο» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και παίζει τελικό με την Σίτι

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέζησε από έναν τεράστιο φόβο για να σφραγίσει έναν τελικό Κυπέλλου Αγγλίας κόντρα στην τοπική αντίπαλο, τη Μάντσεστερ Σίτι, νικώντας την Κόβεντρι Σίτι με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι μετά από 120 λεπτά ποδοσφαίρου με την κανονική διάρκεια να λήγει 3-3 την Κυριακή (21/4) .

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έμοιαζαν να φτάνουν στον τελικό μετά τα γκολ του Σκοτ ​​ΜακΤόμινεϊ μετά από 23 λεπτά και του Χάρι Μαγκουάιρ στο χτύπημα του ημιχρόνου την έκανε 2-0, πριν ο Μπρούνο Φερνάντες κάνει το 3-0 λίγο πριν το 60′.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Championship Κόβεντρι ξεκίνησε μια απίστευτη επιστροφή, με τον Έλις Σιμς να πετυχαίνει το πρώτο της γκολ μετά από 71 λεπτά. Η εκτροπή της προσπάθειας του Callum O’Hare στα 79 λεπτά τους έφερε ξανά στο παιχνίδι πριν ο Haji Wright ισοφαρίσει στο 96ο λεπτό.

Η Κόβεντρι απείλησε την εστία της Γιουνάιτεντ στην παράταση, αλλά η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ μπήκε στη διαδικασία των πέναλτι, παρά το γεγονός ότι ο Κασεμίρο είδε το χτύπημα με το σημείο να σωθεί.

Η Μάντσεστερ Σίτι κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για το double, με την νίκη της επί της Τσέλσι με 1-0 στον ημιτελικό του Σαββάτου (20/4).

Ο Μπερνάρντο Σίλβα σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 84ο λεπτό, μετά από κίνηση των Κέβιν ντε Μπρόινε και Τζέρεμι Ντόκου, αφού η Τσέλσι έχασε καλές ευκαιρίες απέναντι σε μια ομάδα που ήταν εμφανώς κουρασμένη μετά την αποχώρηση της Τετάρτης από το UEFA Champions League από τη Ρεάλ Μαδρίτης.