Connect with us

Παγκόσμιο Κύπελλο

O Ισημερινός νίκησε το Κατάρ στην πρεμιέρα του Μουντιάλ

Η πρώτη εμφάνιση του Κατάρ σε Παγκόσμιο κύπελλο δεν συνοδεύτηκε με νίκη. Ο Ισημερινός σαφώς καλύτερος δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους για να φύγουν με κάτι θετικό.

Οι φιλοξενούμενοι επιβλήθηκαν 2-0 στο κατάμεστο στάδιο Αλ Μπαΐτ της Αλ Χορ, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της διοργάνωσης.

Ο Ισημερινός ξεκίνησε δυνατά των αγώνα, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ένερ Βαλένσια μετά από έλεγχο στο VAR για οφσάιντ άλλου συμπαίκτη του.

Στο 15ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έπεσαν σε σφάλμα και έκαναν πέναλτι στον Ένερ Βαλένσια, ο οποίος το εκτέλεσε ο ίδιος και βρήκε τον στόχο.

Στο 31ο με κεφαλιά, ξανά ο Βαλένσια έκανε το 2-0.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 2ο μέρος, το Κατάρ μπήκε καλύτερα, αλλά ο Ισημερινός ήταν πολύ επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις του.

Ο Ισημερινός, μπορούσε σε 2 φάσεις να κάνει το 4-0, στο 55ο λεπτό, ο Αλ Σεμπ απέκρουσε φαλτσαριστό σουτ και στο 86ο λεπτό, το σουτ του Μουντάρι έφυγε ελάχιστα άουτ.

ΚΑΤΑΡ (Φέλιξ Σάντσες): Αλ Σεμπ, Μιγκέλ, Χασάν, Αχμέντ, Χισάμ, Κούκι, Χατέμ, Αλ Χάιντος (72΄ Γουάντ), Μπουντιάφ, Αφίφ, Αλί (72΄ Μουντάρι).

ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ (Γκουστάβο Χούλιο Άλφαρο): Γκαλίντες, Τόρες, Χινκαπιέ, Εστουπινιάν, Πρεσιάδο, Ιμπάρα (68΄ Σαρμιέντο), Πλάτα, Μέντες, Καϊσέδο (90΄ Φράνκο), Εστράδα (90΄ Κ. Ροντρίγκες), Βαλένσια (77΄ Σιφουέντες)