Euroleague

O Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για το Final Four του Κάουνας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στον πρώτο αγώνα της Φενερμπαχτσέ με 79-68, με τους Ερυθρόλευκους να έχουν τον Αϊζάια Κέιναν σε πολύ καλή κατάσταση και να πετυχαίνει πέντε εύστοχα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες στην 3η περίοδο.

Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη, έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό και σίγουρα ο αγώνας στην Κωνσταντινούπολη δεν θα είναι εύκολος. Πρώτος σκόρερ για τους Ερυθρόλευκους αποδείχτηκε ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους (3/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και για τους Τούρκους ο Τζόναθαν Μότλεϊ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Νικ Καλάθης σημείωσε 7 πόντους με 1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ μοίρασε 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ η Φενέρ με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Πιέρ, Χέις-Ντέιβις και Τζεκίρι. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-7, αλλά, οι Φενέρ μείωσε σε 14-12, ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 19-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φενέρ ήλεγχε το παιχνίδι και έκανε το 21-26, ενώ το πήγε την διαφορά και στους έξι (26-32), ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +2 (37-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο σκορ, εκεί βρέθηκε ο Αϊζάια Κέιναν που πέτυχε πέντε εύστοχα τρίποντα σε ισάριθμες προσπάθειες και βοήθησε την ομάδα του να πάρει κεφάλι στο σκορ και να τελειώσει το 3η περίοδος με 63-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενέρ μείωσε σε 63-56, αλλά, οι Σλούκας και Μπλακ βοήθησαν τους γηπεδούχους να κρατήσουν την διαφορά (67-58). Τα τρίποντα τον Σλούκα και Μακ Κίσικ δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να έχει προβλήματα στο τέλος και το 79-68 ήρθε φυσιολογικά.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Παρασκευή 28/04 στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7 (1), Κέιναν 18 (6), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 9, Σλούκας 5 (1), Βεζένκοφ 19 (3), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11 (3)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 15, Μπίρσεν, Χαζέρ, Έντουαρντς 6 (1), Μαχμούτογλου, Χέιζ-Ντέιβις 11 (2), Πιερ 13 (3), Τζεκίρι 4, Γκούντουριτς 12 (2), Ντόρσεϊ, Καλάθης 7 (1).