Connect with us

Ποδόσφαιρο

Super League: Εύκολη νίκη για τον Ολυμπιακό-Μεγάλο «διπλό» ο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός έκανε μια μεγάλη νίκη και αντέδρασε θετικά παρά την Ευρωπαϊκή ήττα στην πρεμιέρα του Europa League. H Κηφισιά έκανε «πάρτι» στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά τα 2 γκολ σε 5 λεπτά άλλαξαν την ροή του αγώνα. Τα γκολ των «Ερυθρολεύκων» τα έβαλαν οι Ελ Κααμπί (21’), Ποντένσε (25’), Γιόβετις (64’) και Ιμπόρα (90+4’).

Μεγάλο «διπλό» για τον ΠΑΟΚ στα Γιάννενα, που επικράτησε 3-1 Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον δικέφαλο του Βορρά, ήταν ο Γιάννης Κωνσταντέλιας, ο οποίος σημείωσε τα δύο πρώτα γκολ του ΠΑΟΚ, για να έρθει στο φινάλε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς και να προσθέσει τη δική του όμορφη «πινελιά» στο διπλό της ομάδας του Ράζβαν Λουτσέσκου. Ο Παμλίδης είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης, καθώς επικράτησε του Βόλου με 2-1 στο «Πανθεσσαλικό». Η ομάδα της Αρκαδίας έφυγε με την νίκη χάρεις τα γκολ των Μιριτέλο (7’) και Γκρόζντανιτς (22’), με τον Βόλο να μειώνει στο 59’ με το εύστοχο πέναλτι του Τρουιγιέ.

Εύκολο έργο είχε ο Άρης που επικράτησε στην έδρα του με 3-0 του Παναιτωλικού. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μορόν στο 22’ και στο 55’ και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, στο 85’.

Ο Πανσερραϊκός στην έδρα του, επικράτησε με 2-0 της Λαμίας, που ήταν και το πρώτο μετά από 14 χρόνια στη «μεγάλη» κατηγορία. Τα τέρματα τα πέτυχαν οι Άλεξιτς (66’) και Στάικου (70’).

Η 5η αγωνιστική άνοιξε με τον αγώνα του ΟΦΗ με τον Ατρόμητο Αθηνών, οι Κρητικοί, που προηγήθηκαν με τον Λουίζ Φελίπε στο 33’, αλλά, το γκολ του Ντανζέλ Γιουμπιτάνα στο 86ο λεπτό, κράτησε «όρθιο» τον Ατρόμητο στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Αύριο 25/09, στης 21:00, στο «Απόστολος ΝικολαΪδης», θα γίνει το ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ.