Super League

Super League: Νίκες για Άρη και Ατρόμητο

Άρης και Ατρόμητος έβαλαν τέλος στα αρνητικά σερί που είχαν με τις νίκες που πέτυχαν με ΟΦΗ ο πρώτος και Λεβαδειακό ο δεύτερος.

Ο Άρης επικράτησε 3-0 στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» του ΟΦΗ, τα γκολ τα πέτυχαν οι Λούκας Ρουπ (10’), Βλάντιμιρ Νταρίντα (30’) και Χουάν Ιτούρμπε (90’).

Ο Άρης μπήκε καλύτερα του ΟΦΗ στον αγώνα και έδειξε ότι ήθελε να φύγει με κάτι θετικό από την Κρήτη. Το 2-0 υπέρ του στο πρώτο μέρος έδειξε στον ΟΦΗ ότι θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να πάρει κάτι καλό. Ο Νταμπράουσκας έκανε αλλαγές πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου για να ισορροπήσει, έκανε κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να βάλει την μπάλα στα δίχτυα, το γκολ του Ιτούρμπε στο 90’ έκανε το 3-0 για τον Άρη.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον (72′ Μπιφουμά), Μπαλογιάννης (46’ Τσιλιανίδης), Βούρος, Γιαννούλης (81′ Γιοχού), Θοράρινσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (46’ Φελίπε/52’ Μοσκέρα), Μπάκιτς, Τοράλ, Ντίκο.
ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν, Ενκουλού, Μπράμπετς, Ετέμπο, Πάλμα (60’ Ιτούρμπε), Ματέο (79′ Εμπακατά), Νταρίντα (79′ Χριστοδουλόπουλος), Ρουπ (60’ Ντουκουρέ), Καμαρά (89′ Νταμπό).

Ο Ατρόμητος νίκησε 1-0 στην έδρα του τον Λεβαδειακό, ο Ροτάριου στο 33’ έβαλε το μοναδικό γκολ της αναμετρήσεις.

Ο αγώνας ξεκίνησε με φάση των φιλοξενούμενων στο 7’ με τον Γερεμέγεφ, από εκεί και μετά πήραν κεφάλι η γηπεδούχοι με αποκορύφωμα το γκολ του Ροτάριου στο 33’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος προσπάθησε να κάνει το 2-0, αλλά, οι φάσεις που δημιούργησε δεν βρήκαν στόχο. Ο Λεβαδειακός έπαιζε με 1ο παίχτες από το 58’, όταν ο Βήχος που είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή στο ημίχρονο, πρόλαβε να δει δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε ένα λεπτό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Αθανασίου, Κεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Στρουγγής, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ (76’ Οικονομίδης), Καμαρά, Ροτάριου, Ρομπάιγ (60’ Τζοβάρας), Τζαβίδας (50’ λ.τρ. Κιάρτανσον).
ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Ντεντάκης, Παζ, Τσάπρας, Παναγιώτου (46’ Βήχος), Μεχία (46’ Σκβάρκα. 61’ Λιάγκας), Νταμπό, Βρακάς (80’ Σακό), Γιαννιώτας (72’ Σαχπεκίδης), Νίκας, Γερεμέγεφ.