Super League

Super League: Στο +4 ο Παναθηναϊκός-Ισοπαλία στην Τρίπολη

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +4 από την ΑΕΚ μετά και την νίκη με 2-0 στο «Απόστολος Νικολαϊδης» επί του ΝΠΣ Βόλου χθες Σάββατο 18/02.

Οι “Πράσινοι” πραγματοποίησαν την καλύτερη εμφάνιση τους μετά την έναρξη του πρωταθλήματος από το Παγκόσμιο κύπελλο του Κατάρ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες για γκολ, αλλά, δεν τα έβρισκε τρόπο να νικήσει τον Κλέιμαν, ενώ ο Παλασίος είχε και δοκάρι.

Στο 2ο μέρος, οι “Πράσινοι” μπήκαν ξανά με επιθετική διάθεση και δικαιώθηκε στο 59’ με τον Κουρμπέλη να κάνει το 1-0 μετά από φάση διαρκείας στην εστία του Βόλου.

Στο 67’ κέρδισε το πέναλτι μετά από έλεγχο του VAR, ο Σπόραρ ανέλαβε την εκτέλεση απ’ την άσπρη βούλα και έκανε το 2-0. Ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία 20 λεπτά έπεσε και από τις 2 ομάδες και το τελικό 2-0 ήρθε φυσιολογικά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (64’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (86’ Πούχατς), Ρουμπέν, Κουρμπέλης (75’ Τσέριν), Μαντσίνι (75 Βέρμπιτς), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (63’ Σπόραρ)

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Σι, Λούνα, Καρτάλης (46’ Οζέγκοβιτς), Τσιρίνος, Γκάκι (87’ Μεθκίδα), Πιρές (61’ Κάτσε), Κούτσιας (72’ Τσοκάνης)

Ισοπαλία έληξε 1-1 ο 2ος αγώνας του Σαββάτου Αστέρα Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα, ο Ριέρα άνοιξε το σκορ στο 2’, αλλά, ο Εραμούσπε ισοφάρισε από την άσπρη βούλα στο 37′.

Στο πρώτο μέρος μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν νωρίς στον αγώνα, αλλά, ο ΠΑΣ είχε στο μεγαλύτερο μέρος την κατοχή της μπάλας.

Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι άλλαξαν με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή, αλλά, το 1-1 ήταν και το σκορ του αγώνα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Ατιένθα, Καστάνιο, Τασουλής, Σανταφέ, Ιγκλέσιας, Ριέρα, Κρεσπί, Σίτο, Μπαράλες

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας, Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα, Μπάλαν, Μορέιρα

Σήμερα 19/02, θα γίνουν 3 αγώνες με το ντέρμπι της Τούμπας μεταξύ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ να ξεχωρίζει, ενώ αύριο Δευτέρα 20/02, θα γίνουν 2 αγώνες.