Super League

Super League: Το ντέρμπι βάφτηκε Κιτρινόμαυρο

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο πρώτο ντέρμπι για το 2023, αλλά και στην Opap Arena, επικρατώντας του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού με 1-0, το γκολ το πέτυχε ο Πινέδα στο 68ο λεπτό, στο 10ο λεπτό τον καθυστερήσεων, μετά από υπόδειξη του VAR, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, αλλά, ο Μπρινιόλι απέκρουσε την εκτέλεση του Λιβάι Γκαρσία.

Ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο στον Βόλο, επικρατώντας του ΝΠΣ με σκορ 4-0. Τα γκολ για τους “Ερυθρόλευκους” πέτυχαν οι Πεπ Μπιελ με πέναλτι στο 7ο λεπτό, ο Χουάνγκ στο 22΄, ο Μπακαμπού στο 45΄ κι ο Ελ Αραμπί στο 75’. Οι γηπεδούχοι πάντως έχουν πολλά παράπονα και εξέδωσαν δυο ανακοινώσεις, μια στο ημίχρονο και μια μετά το τέλος του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος», τα γκολ τα έβαλαν οι Νέλσον Ολιβέιρα (13’), Τιάγκο Ντάντας (27’) και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς (58’).

Ο Άρης είχε εύκολο έργο με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και επικράτησε με 3-0 με γκολ των Μάνου Γκαρθία (19’), Φαμπιάνο (32’), Ράφαελ Καμάτσο (90’). Στο 63ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενούμενων που ακυρώθηκε, ως οφ σάιντ.

Ο Ατρόμητος Αθηνών επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού Νίκαιας με γκολ των Κιάρτανσον στο 4ο λεπτό με πέναλτι  και του Ντορίν στο 59’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με 10 παίχτες από το 2ο λεπτό μετά και την αποβολή του Τσιμπσάχ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε 3-1 του Λεβαδειακού εκτός έδρας συνεχίζοντας το καλό σερί. Μπάλαν στο 45΄+1, Εραμούσπε στο 65΄ και Παμλίδης στο 69΄ ήταν οι σκόρερ των Ηπειρωτών, ενώ ο Παναγιώτου σκόραρε στο 88΄ για τους γηπεδούχους.

Αύριο, Δευτέρα 09/01, θα γίνει ο αγώνας του Παναιτωλικού με τον ΟΦΗ.