Connect with us

Εθνική Ελλάδος

UEFA Women’s Nations League: Ουκρανία-Ελλάδα 1-0

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Εθνική μας Ομάδα Γυναικών από την αντίστοιχη της Ουκρανίας, στον αγώνα που έγινε στο γήπεδο του ΟΦΗ και μπροστά σε πολύ κόσμο (με τυπικά γηπεδούχο την Ουκρανία) για την 4η αγωνιστική του 3ου ομίλου της League B του Nations League.

Ένα αποτέλεσμα που παρατείνει την αγωνία για την 3η θέση, για την κατάληψη της οποίας η μάχη θα συνεχιστεί.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες αρκετά προσεκτικές και χωρίς κλασσικές ευκαιρίες, με εξαίρεση το τετ α τετ της Σπυριδωνίδου στο 21’, που απέκρουσε η Κέλιουσικ σε κόρνερ. Στο 27’, εξάλλου, η Σαρρή ξέφυγε όμορφα από τα αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 32’ η Ουκρανία άνοιξε το σκορ: η Νάση απέκρουσε ωραία το δυνατό χτύπημα φάουλ της Πέτρικ από το ημικύκλιο, αλλά η μπάλα (αφού χτύπησε και στο δοκάρι) έφτασε στην Απανατσένκο που την έστειλε στα δίχτυα με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Το δεύτερο ημίχρονο, αν και η Εθνική μας έδειξε κάποια σημάδια κόπωσης, ήταν μοιρασμένο. Η Ουκρανία επισκέφτηκε περισσότερες φορές την ελληνική περιοχή αλλά και πάλι δεν είχε κάποια κλασσική ευκαιρία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Κέλιουσικ, Πέτρικ, Σμάτκο, Κόρσουν, Ποντόλσκα, Σέμκιβ, Απανατσένκο, Οβντίτσουκ (51’ Αντρούχιν), Κράβτσουκ, Χίριν (79’ Παντσουλάγια), Χλουστσένκο (88’ Καλίνινα).
ΕΛΛΑΔΑ: Νάση, Πατερνά (63’ Γεωργίου), Παλαμά, Σιδηρά, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μάρκου, Σαρρή, Κόγγουλη (88’ Παπαδοπούλου), Γιαννακά (56’ Μωραϊτου), Σπυριδωνίδου (63’ Γεωργαντζή).

Πηγή: Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία