Euroleague

Μεγάλο διπλό για τον Ολυμπιακό στην παράταση επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στην έδρα του από τον Ολυμπιακό με 10 πόντους διαφορά στην παράταση 78-88 και έδειξε ότι θέλει ακόμη δουλειά για να δέσει η ομάδα. Ο Ολυμπιακός όπως και στον αγώνα του Σούπερ Καπ, έδειξε ποιο έτοιμος και δεμένος σε σχέση με τον αντίπαλο του, δεν φοβήθηκε το κατάμεστο ΟΑΚΑ και έδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τα νέα μεταγραφικά αστέρια του αιώνιου αντιπάλου του.

Tο παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, η επιθετική δυνατότητα και των δυο ομάδων μας έδωσαν ένα υψηλό σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 22-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κώστας Σλούκας πήρε τον Παναθηναϊκό από το χέρι δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και να πηγαίνουν στο ημίχρονο με σκορ με το +7 (43-36).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και αφού φόρτωσε τον Μπαλτσερόφσκι με 3 φάουλ και μείωσε τη διαφορά με τρία τρίποντα στέλνοντας τις ομάδες στους πάγκους με το σκορ να είναι 59-52 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει επιθετικά προβλήματα και τον Ολυμπιακό να ροκανίζει το σκορ, αλλά και να προηγείται. Τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα έγιναν θρίλερ με τους Πράσινους να υποπίπτουν σε παιδικό λάθος από ασυνεννοησία του Λεσόρ και του Γκριγκόνις με το σκορ να είναι στο 74- 74 και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Σλούκας δεν μπόρεσε να βάλει το δύσκολο σουτ.

Στην παράταση, η κούραση του Παναθηναϊκού φάνηκε και ο Ολυμπιακός ουσιαστικά έπαιζε μόνος του και πήρε την νίκη εύκολα με ένα σερί 4-14 και το τελικό 78-88 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74, 78-88 παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2