Connect with us

Παγκόσμιο Κύπελλο

Μουντιάλ 2022: Ελπίδες η Αυστραλία-Σκόραρε και δάκρυσε ο Λεβαντόβσκι

Βάσιμες ελπίδες πρόκρισης, απέκτησε η Αυστραλία με την νίκης με σκορ 1-0 επί της Τυνησίας.

To γκολ μπήκε σχετικά νωρίς, στο 23ο λεπτό μετά από συνεργασία των Αυστραλών και από την κεφάλια του Ντιουκ.

O ρυθμός αν και έπεσε, οι Τυνήσιοι έχασαν δυο καλές φάσεις για γκολ στο πρώτο μέρος.

Στο 2ο ημίχρονο, οι Τυνήσιοι προσπάθησαν να φθάσουν στην ισοφάριση, όμως οι Αυστραλοί, κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του ματς και να μην απειληθούν ιδιαίτερα.

Η νίκη δίνει ελπίδες πρόκρισης στην Αυστραλία να συνεχίσει στην προημιτελική φάση.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Τζαλέλ Καντρί): Νταμέν, Μπρον (73` Κεχρίντα), Μεριά, Ταλμπί, Ντράγκερ (46` Σάσι), Σκίρι, Λαϊντουνί (67` Καζρί), Αμπντί, Σλιτί, Τζεμπαλί (73` Κενίσι), Μσακνί.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκράχαμ Αρνολντ): Ράϊαν, Κάρατσιτς (75` Ντεγκενέκ), Ρόουλς, Σουτάρ, Μπέχιτς, ΜακΓκρι (64` Χρούστιτς), Μούϊ, Ιρβάϊν, Λέκι (85` Μπακούς), Ντιουκ (64` ΜακΛάρεν), Γκούντγουϊν (85` Μαμπίλ).

Ο Λεβαντόβσκι σκόραρε για πρώτη φορά σε τελική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου και κλείδωσε την νίκη της Πολωνίας με την Σαουδική Αραβία.

Οι Σαουδάραβες μπήκαν φορτσάτοι μετά και την νίκη – έκπληξη επί της Αργεντινής και ήθελαν να κάνουν ακόμη μια έκπληξη στο φετινό τουρνουά.

Έχασαν τις ευκαιρίες πολλάκις και οι Πολωνοί τους τιμώρησαν με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο Ζιελίνσκι στο 39΄έκανε το 1-0 και ο Λεβαντόβσκι στο 82’ κλειδώσουν την νίκη για την ομάδα του.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μίχνιεβιτς): Σέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Κίβιο, Κας, Καμίνσκι, Κριχόβιακ, Φρανκόβσκι, Μπιέλικ, Ζιελίνσκι (63′ Καμίνσκι), Μίλικ (70′ Πιόντεκ), Λεβαντόβσκι.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Εβρέ Ρενάρ): Αλοβάις, Αμπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπουραΐκ (65′ Αλ Γκανάμ), Αλ Μπουραϊκάν, Αλ Μάλκι (86′ Αλ Ομούντ), Κάνο, Αλ Νταουσάρι, Αλ Ναχέι (46′ Αλ Ναμπίντ, 90’+ Μπαχμπρί), Αλ Σεχρί (86′ Ν. Αλ Νταουσάρι).