NFL

Οι Kansas City Chiefs κατέκτησαν το Super Bowl

Δραματική επικράτηση στην παράταση απέναντι στους San Francsicso 49ers.

Δεύτερο συνεχόμενο Super Bowl για τους Chiefs νικώντας με 25-22 τους 49ers στην παράταση μετά από ένας ματς με πολύ ένταση, τρομερές μονομαχίες και τους παίκτες των δύο ομάδων να αφήνουν την ψυχή τους στο γήπεδο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την άμυνα των 49ers να δείχνει το δόντια της και τους πρωταθλητές να μην βρίσκουν πολλούς χώρους και να είναι αυτοί που σκόραραν το μοναδικό touchdown του ημιχρόνου και το σκορ στο 10-3. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Chiefs έπαιξαν πιο ώριμα σκόραραν δύο touchdowns και άλλο ένα οι 49ers και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί οι κόκκινοι του San Francisco πέτυχαν σκορ μόνο με field goal και στη δική τους προσπάθεια οι Chiefs, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη κατάφεραν να πετύχουν touchdown και να κατακτήσουν το τρίτου τους Super Bowl τα 5 τελευταία χρόνια, ενώ ο Patrick Mahomes αναδείχθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα του Super Bowl MVP. Ο δικός μας Γιώργος Καρλαύτης, επίσης, έφτασε τις δύο κατακτήσεις στις δύο πρώτες του χρονιές στη λίγκα!