Europa League

Πλήρωσε “παιδικά” λάθη

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 από τη Ρεν που αγωνίστηκε για 57 λεπτά με 10 παίκτες.

Οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ρίντερ μετά από ολέθριο λάθος του Μπρινιόλι. Οι παίκτες το Γιοβάνοβιτς έβγαλαν αντίδραση και στο 33′ ο Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 αλλά και την αποβολή του Μπελοσιάν. Από εκεί και πέρα όμως ο Παναθηναϊκός φαινόταν να μην μπορεί να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι Γάλλοι ήταν εξαιρετικοί στις αντεπιθέσεις και πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ στο 65′ και το 69′, γκρέμισαν τις ελπίδες των πρασίνων για θετικό αποτέλεσμα ενώ και το σενάριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ απομακρύνεται.

Ρεν (Μπρούνο Ζενεσιό): Γκαγιόν, Ντουέ, Βουό, Μπελοσιάν, Τεάτ, Μπουριζό (63’ Μπλας), Λε Φε, Μάτιτς (93′ Ασινιόν), Τεριέ (62’ Σαλάχ), Ριντέρ (63’ Σανταμαρία), Καλιμουεντό (35’ Τρουφέ).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (78’ Σπόραρ), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (46’ Τζούρισιτς), Πέρεθ (79’ Αράο), Βιλένα, Μπερνάρ (71’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης, Παλάσιος (72’ Μαντσίνι).