Europa Conference League

Πρόκριση, check.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 2-2 με την Αμπερντίν στην Τούμπα και η πρωτιά του ομίλου θα κριθεί στη Γερμανία.

Οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να προηγηθούν με ωραία κίνηση και εκτέλεση του Λόπες μόλις στο 14ο λεπτό. Ο δικέφαλος του Βορρά απάντησε στο 23΄με γκολ του Τάισον ύστερα από εξαιρετική συνεργασία του Βραζιλιάνου με Κωνσταντέλια και Ντεσπόντοφ, το οποίο ήτα και το σκορ του ημιχρόνου. Το γκολ του Σαμάτα στο 67΄έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ αλλά τρία λεπτά αργότερα ο ΜκΓκραθ εκτέλεσε απευθείας φάουλ ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες και δύο δοκάρια να πετύχουν περισσότερα τέρματα, το τελικό αποτέλεσμα όμως τους δίνει την πρόκριση και τους κρατά την πρώτη θέση του ομίλου. Την επόμενη αγωνιστική στη Γερμανία θα παιχτεί η πρώτη θέση που δίνει απευθείας πρόκριση στους “16”.

ΠΑΟΚ(Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα (Σοάρες 85’), Κουλιεράκης, Εκόνγκ, Βιεϊρίνια (Κεντζιόρα 82’), Σβαμπ, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 64’), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Ντεσπόντοφ (Αντρίγια 82’), Τόμας (Σαμάτα 64’).

Αμπερντίν(Ρόμπσον): Ρόος, Μακένζι, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Ντέβλιν, Γένσεν, Μπάρον, Σίνι (Πολβάρα 61’), Μαγκράθ (Μιόφσκι 78’), Ντάνκαν (Χέιζ 61’), Λούις Λόπες (Σόκλερ 85’).