Europa Conference League

Εφτάψυχη ΠΑΟΚάρα!

Νίκη-μισή πρόκριση πήρε στο τελευταίο λεπτό ο ΠΑΟΚ μέσα στην Αμπερντίν με 3-2.

Ο δικέφαλος του Βορρά είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας ακόμα και σε ποσοστά 70%, είχε τη μαγική ενέργεια του Κωνσταντέλια όταν στο 12ο λεπτό άδειασε τέσσερις παίκτες αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι, δεν είχε όμως γκολ. Οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μιόφσκι στο 50′ και οκτώ λεπτά αργότερα και από δεύτερη αδράνεια της αμυντικής λειτουργείας του ΠΑΟΚ, ο Πολβάρα έκανε το 2-0 βάζοντας “στα σκοινιά” τους ασπρόμαυρους.

Μετά και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων οι Θεσσαλονικείς άρχισαν ανακτούν τον έλεγχο του αγώνα. Η είσοδος του Ντεσπόντοφ έδωσε ζωντάνια στην επίθεση και ο Βούλγαρος μείωσε σε 2-1 στο 73′. Ο αρχηγός Αντελίνο Βιεϊρίνια με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε στο 84′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κοτάρσκι έδιωξε πάνω στη γραμμή κρατώντας το 2-2.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι μετά από πάτημα στον Οζντόεφ μέσα στην περιοχή και ο Σβαμπ με τεράστια ψυχραιμία την έστειλε στα δίχτυα για το τελικό 2-3.

Αμπερντίν(Ρόμπσον): Ρόος, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, Γένσεν, Ντέβλιν, Μακένζι, Πόλβαρα (Χέιζ 72’), Σίνι, Μπάρον (Κλάρκσον 72’), Μαγκράθ, Μιόφσκι (Λόπες 72’) .
ΠΑΟΚ(Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα (Μπάμπα 63’), Κουλιεράκης, Έκονγκ, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Τσιγγάρας (Οζντόεφ 63’), Κωνσταντέλιας, Αντρίγια, Τάισον (Ντεσπόντοφ 73’), Τόμας (Σαμάτα 63’).