Το τουρνουά ποδοσφαίρου Hwaeppul Cup

Published on

Πολλές φορές σκεφτόμαστε πως στην Βόρειο Κορέα την ποιο απομονωμένη χώρα του κόσμου, οι αθλητές σε πολλά σπορ έχουν τόσο καλές επιδόσεις. Η αλήθεια είναι ότι παρά το σκληρό και απάνθρωπο καθεστώς που υπάρχει, η Κυβέρνηση δίνει έμφαση στον αθλητισμό και την εκπαίδευση από την πολύ νεαρή ηλικία.

Ανά διαστήματα θα ανεβαίνουν άρθρα από την μοναδική αγγλόφωνη εφημερίδα της χώρας την Pyongyang Times, που έχουν σχέση με το αθλητισμό στη χώρα. Δεν είμαστε υπέρ του καθεστώτος, απλός, αναπαράγουμε την είδηση και δείχνουμε μια εικόνα της χώρας από τον αθλητικό βίο.

Το τουρνουά ποδοσφαίρου Hwaeppul Cup πραγματοποιήθηκε μεταξύ 1 και 28 Αυγούστου με την ευκαιρία της Εθνικής Ημέρας των Νέων.

Ο τελικός αγώνας παίχτηκε από τις ομάδες της April 25 και της Rimyongsu στο στάδιο Kim Il Sung στις 28 Αυγούστου.

Στον αγώνα που ξεκίνησε η ομάδα του Rimyongsu, οι παίκτες και των δύο ομάδων έδωσαν ένα δυναμικό παιχνίδι.

Το Νο. 9 της April 25 – που αύξησε την ταχύτητα της επίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο –  πέτυχε ένα πέναλτι στο 72ο λεπτό.

H Rimyongsu πίεσε τον αντίπαλο και ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 78ο λεπτό.

Γύρω στο 6ο λεπτό της παράτασης, ο Νο. 30 της Rimyongsu, σκόραρε, με αποτέλεσμα τη νίκη της ομάδας του με 2-1.

Έτσι, η Rimyongsu έγινε η φετινή νικήτρια του τουρνουά Hwaeppul.

Στο πρόσφατο τουρνουά σημειώθηκαν 103 γκολ ή 2,71 ανά αγώνα κατά μέσο όρο. Δίνοντας προσοχή στο γεγονός ότι ο αριθμός των γκολ στο τουρνουά αυξήθηκε σε σύγκριση με το περσινό, οι ειδικοί παρατήρησαν ότι οι αγώνες των ομάδων γίνονταν πιο γρήγοροι και οι ικανότητες του playmaking και του γκολ-ιν στην περιοχή του τέρματος βελτιώθηκαν ένα επίπεδο υψηλότερα, ενώ διάφορες τακτικές χρησιμοποιήθηκαν με επίκεντρο ειδικά αυτούς που είναι καλοί στην τελική φάση.

Πηγή: The Pyongyang Times (08/09/22)